Рекордно ниски стойности на избирателната активност в частичния местен вот за кмет на Благоевград отчитат от Общинската избирателна комисия в областния център.
Едва 20% или едва 13 109 души, са гласувалите по данни до 17 часа, активността е над два пъти по-ниска в сравнение с тази от местните избори през октомври 2019 г.,съобщи БГНЕС.
На първи тур на местните избори през 2019 г. в Благоевград избирателната активност е била 47%, а на балотажа - 38 на сто.
Изключително слаба е активността и в ромските секции, която варира около 8-9%.
Досега няма съществени жалби и сигнали.
Изборите в Благоевград бяха насрочени, след като Върховният административен съд се произнесе, че избраният на проведените през 2019 избори година кмет не е заличил в срок фирмата, на която е бил едноличен собственик.
Близо 65 хиляди жители на общината ще имат право да гласуват в почти 140 секции. Само в 20 от тях бюлетините са на хартия, а в останалите се гласува машинно, като в 54 секции има по две устройства. Въпреки това за частичния кметски вот бяха отпечатани 73 800 хартиени бюлетини.
В секциите с машинно гласуване използването им е недопустимо само при неотстранима повреда на устройствата.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци