15 Май, 2026

Републиканци за България: Няма причини гласуването по пощата да не бъде прието

Републиканци за България: Няма причини гласуването по пощата да не бъде прието

След обявената дата на предстоящите парламентарни избори - 4 април, от президента Румен Радев, Републиканци за България призоваваме изпълнителната и законодателната власт да се ангажират и да направят необходимите промени, така че да бъде дадена възможност за гласуване на всеки български гражданин. Това се казва в позиция на партията на Цветан Цветанов.

„Към този момент Министерство на външните работи няма абсолютно никаква готовност за гласуване на над 2 млн. българи в чужбина, което означава, че правителството и респективно статуквото има интерес от ниска избирателна активност“, заявяват от партията.

Според тях е недопустимо да бъде ограничено конституционното право на глас на българските граждани живеещи извън пределите на България.

„Гласуването по пощата е прието в страните с развити демокрации, не виждаме причина да не бъде приложено и у нас. Преди малко повече от месец съседна Румъния направи именно това и над 40% от гласоподавателите извън пределите ѝ, осъществиха правото си на глас по този начин“, посочват от ПП „Републиканци за България“.

Трябва да се осигури онлайн излъчване в реално време на броенето на бюлетините в секционните комисии, за да бъде максимално прозрачен изборният процес.

ПП „Републиканци за България“ изразяваме готовността си за явяване на парламентарните избори на посочената дата. 
Сподели:

Коментари (0)

Демерджиев за свалената охрана на Борисов и Пеевски: Хората ще са равни пред закона

Демерджиев за свалената охрана на Борисов и Пеевски: Хората ще са равни пред закона

Вътрешният министър очаква доклад от директора на главна дирекция национална полиция по случая "Петрохан", за който твърди, че има нови факти

ДБ осъди отказа на България да участва в трибунала за руските престъпления

ДБ осъди отказа на България да участва в трибунала за руските престъпления

Позицията на правителството на Румен Радев  поставя страната ни в малцинство сред нейните европейски партньори и съюзници. Това на практика е отказ да се признае официално, че Русия е агресор, а Украйна жертва, заявяват от "Демократична България"

Шествие на мотористи блокира основни пътища в страната

Шествие на мотористи блокира основни пътища в страната

Цялото околовръстно на Пловдив е блокирано до 19:00 ч. Недоволството ескалира след като бяха вдигнати застрахователните премии, според мотористите, с над 70–80% до 100%.