30 Април, 2026

Резултатите от проучванията в изборния ден ще се обявяват не по-рано от 20.00 часа

Резултатите от проучванията в изборния ден ще се обявяват не по-рано от 20.00 часа


Резултатите от проучванията, извършвани в изборния ден, ще се обявяват не по-рано от 20.00 часа. Това е записано в приетите от ЦИК условия за извършване на така наречените екзит пол - проучвания "на изхода" в деня на вота, и за регистрация на организациите, които ги извършват.

Съгласно приетото от ЦИК решение се забранява под каквато и да е форма публичното огласяване на каквито и да са резултати от проучвания, извършвани в изборния ден преди приключването му, и обявяване края на изборния ден от Централната избирателна комисия.

До 24 септември включително или седем дни преди изборния ден, агенциите, които ще извършват проучвания на изхода в деня на вота, представят в ЦИК заявление по образец, удостоверение за актуално правно състояние, списък с имената и единния граждански номер на анкетьорите по избирателни райони, както и методиката за извършване на проучванията.

Анкетьорите не могат да правят социологически проучвания непосредствено пред избирателните секции. Те трябва да работят на разстояние най-малко три метра от изхода на помещението, в което се гласува.

При отваряне на избирателните кутии и при установяване на резултатите от гласуването в изборното помещение може да присъства по един регистриран анкетьор от регистрирана социологическа агенция в ЦИК.
Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

На влизане на срещата съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че е изключително важно ПП и ДБ да съставят единна парламентарна група, за да противодействат на концентрацията на власт