15 Януари, 2026

Руското посолство наруши мълчанието – призна, че техен дипломат е обявен за „персона нон грата”, плаши с ответни действия

Руското посолство наруши мълчанието – призна, че техен дипломат е обявен за „персона нон грата”, плаши с ответни действия

Руското посолство

Посолството на Руската федерация в София наруши късно снощи мълчанието и обяви на страницата си във фейсбук, че техен дипломат е обявен вчера, 29 октомври за „персона нон грата”от българското Външно министерство. Дипломатическата мисия уверява, че нежеланият на наша територия дипломат ще напусне страната ни в посочения в нотата час. Според източници от Външно министерство този срок изтича днес около 10 часа. Вчера по това време посланик Макаров е бил извикан във МВнР. Наложило се е да бъде поставен ултиматум до 24 часа уличеният дипломат да напусне България. До тази крайна мярка се е стигнало след като руското посолство не се е съобразило с искането от българска страна направено на среща още в петък. Тогава България е дала 72 часа на руските институции да отзоват своя служител.

Руски и украински медии вчера съобщиха, че дипломатът уличен от ДАНС и прокуратурата в шпионска дейност е Владимир Русяев, който всъщност е офицер руското военно разузнаване – ГРУ. От съобщение на Прокуратурата в понеделник  стана ясно, че той се е опитвал да подкупва с пари български граждани, включително и високопоставен държавен служител, за да придобие важна информация за ЕС и НАТО, представляваща класифицирана информация. Именно заради това прокуратурата е разследвала Русяев по сигнал на ДАНС.

Руснакът се води официално първи секретар в посолството на Руската федерация в София.

От дипломатическата мисия на Русия у нас предупреждават, че си запазват правото за ответни мерки. Днес предстои а видим каква ще бъде реакцията им.

rusiya_posolstvo_pres.jpg

Сподели:

Коментари (0)

АПС благодари на Радев и не отрече възможност за изпълнение на 3-ия мандат

АПС благодари на Радев и не отрече възможност за изпълнение на 3-ия мандат

В кулоарите на парламента пред медиите Садъков заяви, че приемат решението като положителна оценка на усилията на АПС в рамките на 51-ото Народно събрание за отстояване на принципите на демокрацията и държавността

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Лидерът на СДС смята, че ако не се яви нов политически играч на терена, ГЕРБ-СДС ще бъдат отново първи

Информационно обслужване опроверга дезинформация на Костадин Костадинов-Копейкин

Информационно обслужване опроверга дезинформация на Костадин Костадинов-Копейкин

Позиция на Информационно обслужване във връзка с изявления на председателя на ПП „Възраждане“