7 Април, 2026

Следствието разкри подробности за жертвите от камиона ковчег

Следствието разкри подробности за жертвите от камиона ковчег

Борислав Сарафов

Разкрита е престъпна група, извършвала каналджийство от границата с Турция

"За 24 часа успяхме да установим цялата престъпна дейност на тази група. В тайника на камиона са били 52 мигранти", заяви директорът на НСлС Борислав Сарафов на брифинг по повод тежкия инцидент с мигранти, предаде на "Фокус".

"Става въпрос за организирана престъпна група която извършва каналджийство, като приема мигранти от границата с Турция, с помощта на камиони с тайници ги транспортира до сръбската граница. Точното местоположение докъде да се транспортират мигрантите се дават по Телеграм. Мигрантите отиват в Западна Европа. За транспортирането им се заплаща от 5000 до 7000 евро, които се плащат по метода "Хавала", заяви Сарафов.

"Шофьорите вземат по 100 евро на превозен мигрант, а ръководителят на групата е вземал по 500 евро на човек", добави той.

"Съдебните лекари са изготвили 18 съдебни експертизи. От аутопсиите е видно, че те са загинали в следствие на асфикция - задушаване, причинено от изчерпване на кислорода в затворено пространство. Те са били в свита позиция, а движенията на белия им дроб са били силно ограничени, което е довело до ограничена доставка на кислород", каза Сарафов.

Заместник-главният прокурор по разследването и директор на НСлС съобщи, че са направени десетки разпити, над 20 претърсвания на адреси, назначени са експертизи, като някои от тях вече са готови. Той подчерта, че са работили не само по смъртта на загиналите, но и по цялата престъпна дейност на тази група, занимаваща се с каналджийство. По думите му, мигрантите отиват основно в Германия, Франция. А самата група се състои от 6 човека, като самите тайници ги изготвят сами и ги превозват, съобщи БГНЕС.

В хода на разследването е установено, че групата не работи от скоро, а това е пореден превоз, като те са признали, че са извършвали подобни превози два пъти месечно.

Заместник-главният прокурор обясни, че шофьорите са разбрали, че има някакъв проблем, отбили са там, където е намерено впоследствие и превозното средство с мигрантите, отбили са и са видели, че има мъртви и пострадали хора, избягали са и са хукнали да бягат по родните си места, конкретно в Каблешково. От заключението на аутопсиите става ясно, че пострадалите са починали в резултат на задушаване.

Сподели:

Коментари (0)

Търсят близки на висялото от балкон дете, за да станат приемно семейство и на 2-те деца

Търсят близки на висялото от балкон дете, за да станат приемно семейство и на 2-те деца

Тяхното настаняване в приемно семейство, което е готово да приеме двете деца едновременно е "изключително важно, за да може да се запази емоционалната връзка между тях", поясни служебният министър на труда и социалната политика Хасан Адемов

Как БГ шофьорите да доказват в чужбина, че са минали технически преглед?

Как БГ шофьорите да доказват в чужбина, че са минали технически преглед?

В края на 2025 година окончателното становище на Върховния административен съд отмени издаването на физически стикери за преминат технически преглед. В съответствие с европейска директива документите на хартия бяха заменени с електронни удостоверения.

Инициатива „Приеми ме“ търси приемни семейства, намалели с 20% за последните 5 г.

Инициатива „Приеми ме“ търси приемни семейства, намалели с 20% за последните 5 г.

Информационната кампания за популяризиране на приемната грижа е по проект, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“. Инициативата "Приеми ме" се осъществява с подкрепата на Българската православна църква.