„Много искам да се събори така наречената подпорна стена на Алепу, но нямам такива правомощия. Единственото, което мога е да издам заповед за защитена местност Алепу, което да съдейства за нейното разрушаване“, каза пред БНТ служебният министър на околната среда и водите Асен Личев.
Министърът на екологията подчерта, че за него съоръжението издигнато на плажа в никакъв случай не е подпорна стена.
„Не смятам, че става дума за подпорна стена, но всичко е в ръцете на ДНСК“, добави Личев.
„Искам да кажа на целия български народ - до края на годината всички, които се водоснабдяват от язовирите за питейни нужди, могат да бъдат спокойни, язовирите са пълни“, увери министърът.
„Заварих един бюджет със заварени плащания от порядъка на 11 милиона лева и не разполагам с бюджет, който да мога да харча за основните политики на министерството. Първата ми цел която наистина беше превратаджийска, беше да забраня вноса на отпадъци. Оказа се че не мога да го направя, защото правителството не е приело националния план за управление на отпадъците, в който трябваше да бъдат включени ограничения за внос на отпадъци.
В МОСВ ежедневно се получава информация по какъв маршрут и през кой пункт се движат товари с отпадъци. На 5-6 инсталации е издадено комплексно разрешително, включващо изгарянето на отпадъци и аз не мога да го отменя“, коментира още министър Личев.
Относно замърсяването на въздуха, екоминистърът обясни, че санкцията от 2010 г. е за системно превишаване на стойностите на фини прахови частици.
„В момента България трябва да подготви позиция до съда с възможно най-добра защита, за да се опитаме или да снемем санкцията, или да я минимизираме. 13 общини вече са покрили критериите за незамърсяване на територията си с фини прахови частици. До 8 юли трябва да изпратим нашата позиция до съда на Европейския съвет“, каза министърът.
Още от България
Полк. Диман Георгиев: Радев, дори Лукашенко прозря!!! Кратуно проZта!
"Той заяви, че историческите съдби на беларуския и украинския народ са „тясно преплетени“ и ги свързват вековни традиции."
Вили Лилков: Радев е готов на капитулация за страната ни пред Zлото, нужен е отпор от всички проевропейски партии
"Всякакви допълнителни условия, съображения и разграничителни линии между партиите, които имат претенцията да представляват хора като мен, са вредни и ни отклоняват от целта да изгоним Zлото от българската политика!"
И русофилът ген. Шивиков е с амбиции за президентството - като подгласник на Георги Димов
Кандидатурите им ще бъдат обявени официално утре, в парк-хотел „Москва“