9 Април, 2026

Социолог: Преговорите ще продължат по-дълго, но ротацията ще се извърши

Социолог: Преговорите ще продължат по-дълго, но ротацията ще се извърши

Васил Тончев

Предсрочните избори са неизбежни, въпросът е кога е подходящо да се направят, заяви пред Нова телевизия социологът Васил Тончев. 

"Най-вероятно преговорите ще продължат по-дълго, но разбирателство ще има и ротацията ще се извърши. Сериозна политическа грешка би било противното - да надделеят междуличностните отношения.

„Сглобката” е формирана по геополитически съображения. Належащо е тя да продължи, а е лошо и за двете формации ротацията да не се случи. Спорът е за властови позиции, но се очаква нещата да улегнат. Ще има много сериозен пазарлък и борба за позиции”, заяви той. 

„Виждам един пункт, в който не се очертава споразумение. Целият въпрос е за съдебната реформа и хората, които ще влязат във ВСС. Сега, когато се оформи законовата рамка, по която ще се назначат хора, се появи напрежение. Не виждам формула, по която ще се разберат. Ако има коалиционно споразумение, то ще е след 9 месеца, когато няма и да има нужда от него. Тогава евровотът и изборите в САЩ ще са минали, а геополитическата ситуация ще е друга. Така „сглобката” ще е свършила работата си и ще можем да отидем на избори. Борисов може да се откаже както от споразумението, така и от външния министър”, коментира Тончев.

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници