17 Май, 2026

Социологическа агенция „Тренд“: Битката е за второто място, „Възраждане“ изпреварва ПП-ДБ

Социологическа агенция „Тренд“: Битката е за второто място, „Възраждане“ изпреварва ПП-ДБ

Евелина Славкова

Експресно проучване на Социологическа агенция ““Тренд“, огласено в деня на старта на предизборната кампания показва, че ГЕРБ отново ще е първа политическа сила -24,8%. Второто място заема „Възраждане“ – 15,6, а след тях се нарежда ПП-ДБ – 15,1. Според Евелина Славкова битката е за второто място. Възможно е при добра кампания ПП-ДБ да станат втора политическа сила, като на този етап не е ясно, колко от гласовете за „Възраждане“ ще отидат при други по-малки националистически партии. Според Славкова няма драма за първото място, ГЕРБ остава лидер. Очакват се около 2 млн. избиратели да отидат до урните на 27 октомври, по-малко  отколкото на изборите през тази пролет.

Според „Тренд“ интересен ще е сблъсъкът между двете ДПС-та. Прогнозите са, че 8,5 % подкрепа ще генерира Алианс за права и свободи, който е с Доган, а ДПС – Ново начало, на Пеевски ще събере – 5,8% подкрепа.

Тук не влизат гласовете от чужбина, главно от Турция. Очаква се етническа солидарност. Листите на Пеевски издават силно организационно начало. Прогнозите  са относителни за тези формации, защото много са неизвестните. Електоратите трябва да направят разлика и да разберат кой кой е в двете ДПС-та, допълни Славкова.

Сподели:

Коментари (0)

DARA кацна в София след триумфа на „Евровизия 2026“

DARA кацна в София след триумфа на „Евровизия 2026“

Българската изпълнителка е посрещната от фенове и журналисти на Терминал 2 на летище „Васил Левски“

Катастрофа между два тира блокира Прохода на Републиката

Катастрофа между два тира блокира Прохода на Републиката

По пътното платно има разлято гориво. Екипи на полицията пренасочват леките автомобили през прохода Шипка.

Посрещане на Дара на летището и с телевизионно студио "Урокът "Bangaranga"

Посрещане на Дара на летището и с телевизионно студио "Урокът "Bangaranga"

Очаква се пресконференция с първите думи на певицата след победата във Виена от 17.00 часа по БНТ 1, а в 17.30 часа ще има и извънредна емисия