6 Декември, 2025

Списание на George C. Marshall публикува анализ за хибридната война на българския експерт Михаил Найденов

Списание на George C. Marshall публикува анализ за хибридната война на българския експерт Михаил Найденов

Авторитетното списание per Concordiam, издание на George C. Marshall European Center for Security Studies, публикува анализ на българския експерт по национална сигурност и отбрана Михаил Найденов, който е член и на Атлантическия съвет на България.

Статията на Найденов е озаглавена „Да преминеш в настъпление – изработване на българска стратегия за противодействие на хибридните заплахи”. В нея авторът дава отговор на въпроса - защо е крайно време България да има национална стратегия за противодействие на хибридните заплахи?
Каква да бъде нейната структура и какво трябва да съдържа този документ?

Михаил Найденов посочва и къде България е най-уязвима и къде трябва да фокусира систематично усилията си, за да имаа сигурна и силна държава, стабилен член на НАТО и ЕС?

Според автора, самият процес на изработване на  Стратегия срещу хибридните заплахи ще послужи едновременно за няколко неща. Първо, това ще позволи идентифицирането на съществуващите национални уязвимости, както и за разработването на начини и средства за тяхното преодоляване. България, освен това, като държава, която от години е подложена на подривната хибридна дейност на Кремъл, предоставя добър случай за провеждане на задълбочен анализ, който ще полезен не само в национален аспект, но и най-вече за НАТО, ЕС и останалите съюзници. Не на последно място, инициирането на такъв процес на изработване и последващо официално приемане на стратегията от компетентните институции у нас със сигурност ще предизвика съпротива, особено сред някои политици. Това ще освети вътрешната опозиция и съотношението на силите у нас. По логиката на автора, със сигурност самото стартиране на изработването на такъв документ (или нежеланието това да се случи) ще свали много маски. Така ше имаме по-добър поглед върху сегашното състояние и степента на руското хибридно проникване в България, изтъква Найденов.

Сподели:

Коментари (0)

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

На борда на кораба остава 10-членен екипаж, който е поискал евакуация от българските власти.

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.