"Имаме нужда от цялостно нов Изборен кодекс, който да отговаря на реалностите", заяви пред БНР Стоил Цицелков, председател на Обществения съвет към ЦИК.
По думите му настоящият ИК е писан през 2014 г. за хартиени бюлетини.
"Вече има 22 пакета с промени. Тези, които ще обсъждаме днес, са 23-ият пакет с промени. Той вече е станал индианско одеяло, когато имаш 22 пакета от кръпки, почти по всеки член – изменения, промени."
"Вече е напълно устойчива практика правилата да се променят малко преди избори, което води до устойчива нестабилност и устойчив отлив на доверие", изтъкна Цицелков.
"Липсва проучване на нагласите на българските електорати към електронното гласуване и евентуална връзка за неучастие в изборите", подчерта той.
"Разликата между отлива в изцяло хартиени и изцяло машинни (секции – бел. ред.) се оказва, че не е толкова голяма, колкото общия спад. Има спад и в изцяло хартиени секции. Изцяло хартиените секции са под 300 избиратели по списък, те чисто демографски са по-различна композиция. Ако изборите се паднат в деня за събиране на реколта, това ще се отрази много сериозно на активността. За пореден път използваме технологията за политически цели", каза Цицелков и даде пример с "партии, които бяха твърдо "за" машинно гласуване, в момента "против" и обратно".
Стоил Цицелков подкрепя предложението за отпадане на машинното гласуване в чужбина.
"Това е една пълна щуротия - ще пращаме машини до Австралия за втори тур. Законът го изискваше и колегите от ЦИК бяха длъжни да се опитат да го направят", коментира той.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,