19 Януари, 2026

Светослав Малинов: Радев трябва да бъде възприеман като почетен председател на "Възраждане"

Светослав Малинов: Радев трябва да бъде възприеман като почетен председател на "Възраждане"

Светослав Малинов

"По никакъв начин не се очертават предсрочни парламентарни избори. Не виждам нещо по-различно от успокояване", прогнозира развитието в новия политически сезон политологът и университетски преподавател доц. Светослав Малинов, бивш евродепутат от ДСБ.

Според него това личи и от встъпителните речи на лидерите на парламентарните партии и от дневния ред на Народното събрание, защото в него не се включват неща, с оглед на избори:

"Имаме и неизбежните местни изори, които ще окажат много сериозно влияние на отношенията между партиите поне по време на кампанията и между двата тура, където ще ги има".

По думите на доц. Малинов най-важното е да има редовен бюджет за 2024 г., приет с качествен дебат, който да не бъде предизборен, и държавата да влезе в нормализация след спиралата от служебни кабинети и конфронтация.

"Коалицията ПП-ДБ е тежко подценена в местната власт, поради това че не съществуваше на предишните местни избори. На национално ниво съотношението с ГЕРБ е почти изравнено, с превес на ГЕРБ. В местната власт съотношението е 10:1 в полза на ГЕРБ и то ще се промени. Това ще предизвика напрежения много по-тежки от сегашните. ГЕРБ ще започне да отстъпва от своята властова база, а това е местната власт. ...  Истинската опасност за правителството е отвътре, с оглед на смяната на баланса в местната власт".

Доц. Малинов подчерта, че парламентарната опозиция е оглавена от президента Румен Радев, който, според него, се държи като партиен лидер, и те нямат потенциал да нанесат сериозни щети на мнозинството и на правителството.  

"Радев е фиксиран в идеята да има още едно служебно правителство, с което да покаже на всички на какво е способен, а и да накаже онези политици, които се появиха благодарение на неговите служебни кабинети, за тяхното непокорство и нелоялност", смята той и добави:

"Никога не сме имали всекидневно атакуващ, с повод и без повод, президент, какъвто е Радев". 

Политологът изтъкна, че поведението на президента не дава повод за импийчмънт, а управляващите трябва "да го търпят и да се нагласят към този президент", като препоръча да го приемат като "почетен председател на "Възраждане".

Политологът определи като "интригантски изказвания" твърденията на лидера на ГЕРБ, че Алексей Петров е осигурил логистиката, за да може да разговарят Асен Василев, Кирил Петков и Бойко Борисов преди съставянето на кабинета "Денков-Габриел". 

Сподели:

Коментари (0)

Режимът на Вучич  блокира медийни профили с атаки на ботове

Режимът на Вучич блокира медийни профили с атаки на ботове

Още в началото на януари профилите на „Нова“ са били подложени на атака чрез фалшиви акаунти, което се е изразило в рязко и необичайно увеличение на броя последователи за много кратък период

Огнян Минчев: Нуждаем се от нови политически платформи и идеи

Огнян Минчев: Нуждаем се от нови политически платформи и идеи

Има необходимост от възникването на нови партии и политически форми за хората, които не разпознават сегашните политически партии, въпросът е доколко те ще бъдат в състояние да убедят гражданите, че им предлагат промяна в обществения интерес, коментира политологът

Знаковите думи за 2025-а за България са евро, безобразие, протест,  волейбол, мършляк, главно Д...

Знаковите думи за 2025-а за България са евро, безобразие, протест, волейбол, мършляк, главно Д...

За трети път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Владимир Путин, Володимир Зеленски, Бойко Борисов и Делян Пеевски