"Нестабилни партии не могат да произведат стабилно управление", каза в интервю за БНР политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи.
"Като в сапунена опера сме в България с политическите процеси", констатира той и прогнозира "доста неприятен път оттук нататък".
"ДПС е една от най-непрозрачните партии в България", отбеляза Славев. По думите му, "при други подобни трусове в ДПС крайният резултат е бил, че Доган винаги печели".
Според Славев "път назад няма" и "ще има последствия за настоящото ръководство на ДПС" в лицето на Делян Пеевски.
"В ДПС последната инстанция е Доган. Партията очевидно е разклатена, Пеевски започна чистка. Доган ще трябва да възстанови силата си в структурите. Това в момента се случва. Но е очевидно, че има напрежение. ДПС черпи легитимността си от историческата роля на Ахмед Доган. Пеевски не е първият, срещу когото Доган ще се изправи", допълни анализаторът.
"Институциите-бухалки, които се управляват от олигархични кръгове, не са от вчера, посочи още Теодор Славев.
Според него хора от ДПС са притеснени "дали утре няма да се събудят с досъдебно производство или да започнат да ги викат на разпити".
Във връзка с връчването на втория мандат на ДПС Славев не очаква да види там Пеевски, но не е ясно дали от ДПС веднага ще върнат папката с мандата "или ще симулират преговори".
"Борисов не иска да хваща горещия картоф. Той и в момента управлява. Ако той нямаше излаз и достъп до властта, щеше да направи много по-големи усилия."
Славев смята, че тъй като изпълнителната власт и сега му е "вързана в кърпа", Бойко Борисов избира да не се хаби политически и репутационно със създаването на редовно правителство.
Още от България
Честито! Кабинетът Радев одобри решение за 30 % увеличение на винетките от 1 август
Годишната винетка се предвижда да струва 64,50 евро вместо 49,60 евро
Стоянов твърди, че от Пентагона го посъветвали да поддържаме руските МиГ-29
„Tвърденията, че в момента с F-16 може да се носи бойно дежурство, са, меко казано, странни“
ДБ: Днес видяхме какво се случва в държавата, когато цялата власт е в ръцете на една партия и един човек – Румен Радев
"На президентските избори през есента трябва да бъде избран президент, който не осигурява такава концентрация на власт”, заяви съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов