27 Май, 2026

Теодора Димова: Радостна съм, че паметникът, унизяващ националната ни свяст, ще бъде махнат

Теодора Димова: Радостна съм, че паметникът, унизяващ националната ни свяст, ще бъде махнат
Теодора Димова


"Това е изглежда най-невралгичното място в държавата. Аз съм изключително радостна, че най-накрая има решение този грозен паметник, този паметник, който унизява националната ни свяст, да бъде премахнат и аз истински вярвам, че ще бъде така", коментира пред бТВ решението за преместване на Паметника на Съветската армия писателката Теодора Димова. 

"Не само той, нашата страна е осеяна с подобни паметници и именно сега, когато почитаме 1 година от войната в Украйна е най-доброто време това да се случи, за да покажем по един категоричен, безпрекословен начин подкрепата си за Украйна", каза още Димова.

"Комунистическата идеология беше проникнала много дълбоко в нашето общество. Тя беше прилепнала към психиката на българската душевност като ръкавица на ръка и когато задължителното изповядване на идеологията отпадна тя се превърна в манталитет", допълни Димова.

"На Русия трябва да сме благодарни за Освободителната война, но не трябва да сме роболепни. В крайна смета ние сме издействали Съединението против нейната воля. Нашият народ има сили за самостоятелно развитие. Трябва да има баланс в нашето национално самочувствие – да не преминаваме нито в ксенофобия, нито в идолопоклонничество", добави Димова.

"Трябва да имаме открит и спокоен разговор за миналото, защото миналото е нещо, което ни тежи като товар. Ние се правим, че го няма, че можем да вървим спокойно, но започваме да вървим все по-бавно и накрая имам чувството, че ще блокираме и ще спрем. Затова един спокоен разговор за миналото, който преминава през премахване на тези паметници, е пътят  да започнем да гледаме в една посока и разбира се това е в посока към Европа", призова още Теодора Димова.
Сподели:
Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие

Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие

"Когато реша да го оглася, ще дойда да го направя в Стара Загора", коментира тя по темата дали ще се впусне в битката за президент на идващите избори

Арх. Стоян Петков за незаконното строителство във Варна: До края на 2023 г. не е забит и един пирон, всичко е след това

Арх. Стоян Петков за незаконното строителство във Варна: До края на 2023 г. не е забит и един пирон, всичко е след това

"Контролът е бил в ръцете на Коцев в качеството му на кмет"

Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"

Коментари (0)