10 Януари, 2026

Тестват сирените на 2 октомври

Тестват сирените на 2 октомври

Излъчваните национални сигнали за тревога и край на тревогата ще бъдат съпътствани и от гласова информация

На 2 октомври в 11:00 ч. ще бъде задействана сиренната система за ранно предупреждение и оповестяване на населението.

Това ще се случи в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив,  Русе, Смолян, Стара Загора, Гълъбово, Царево, Ахтопол, с. Лозенец, Шабла, в населените места в 30-километровата зона около АЕЦ „Козлодуй“, както и в обектите с интегрирани към националната система локални системи за оповестяване.

Излъчваните национални сигнали за тревога и край на тревогата ще бъдат съпътствани и от гласова информация.

Системата се тества два пъти годишно, в първия работен ден на месец април и на месец октомври, в изпълнение на Наредбата за условията и реда за функциониране на Националната система за ранно предупреждение и оповестяването на органите на изпълнителната власт и населението при бедствия и за оповестяване при въздушна опасност. Целта е проверка на техническото състояние на изградената сиренна система, повишаване уменията за задействане на системата и излъчване на информация на живо, а също и обучение на населението за разпознаване на сигналите.

Сподели:

Коментари (0)

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ е с намалена мощност, било безопасно 

Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ е с намалена мощност, било безопасно 

Малко преди Коледа е спрян отново заради повреда на защитно мембранно устройство, а от 24 декември работи

В Дунав потъва кораб, заседнал край Свищов в румънската част на реката

В Дунав потъва кораб, заседнал край Свищов в румънската част на реката

Той се намира извън корабоплавателния път и не пречи на преминаването.

Надежда Нейнски: Николай Младенов ще има трудна задача в Газа, но няма да е сам

Надежда Нейнски: Николай Младенов ще има трудна задача в Газа, но няма да е сам

"Тези неща не са one man show, това са неща, които е преценено, че неговите качества и опит като дипломат и политик са достатъчни.“