30 Юни, 2026

Тони Николов: Еманюел Макрон бие камбаната за Европа

Тони Николов: Еманюел Макрон бие камбаната за Европа
Еманюел Макрон

С фразата „Европа може да умре" френският президент направи черна и почти апокалиптична прогноза

В безпрецедентна двучасова реч точно преди празниците френският президент Еманюел Макрон направи черна и почти апокалиптична прогноза за това, което предстои в Европа през следващите години.

Това предупреждение идва в навечерието на европейските избори, но и в момент, в който все по-ясно се забелязва разколебаното американско лидерство в Западния свят. Това беше изразено в мотива - "Европа никога не трябва да става васал на САЩ, но да може да преговаря с който и да е друг регион в света".

Нашата цивилизация е смъртна. Европа е смъртна. Има риск нашата Европа да умре, заяви френският президент Емануел Макрон в Сорбоната в Париж, като подчерта, че натискът в икономическата, военната и други сфери може да подкопае стабилността на Европейския съюз.

„Фразата на Еманюел Макрон трябва да стресне и бие камбаната“, коментира в „120 минути“ Тони Николов, философ и журналист.

„Тя е отзвук от едно прочуто есе на големия френски писател Пол Валери – „Цивилизациите също са смъртни“. То е писано точно преди 100 години“, допълни Николов.

„Направи ми впечатление, че Макрон попита – „Къде сме в момента?“. Идеята е да се начертае нов път. За големите европейски държави тези избори са много важни. Започва сериозен дебат“, каза журналистът.

„Тук не се вижда дебат за бъдещето на поколенията, а за оцеляването на едни политици и техните временни ползи. В случая не сме на етап, в който да говорим големи приказки за Европа. Макрон очерта ситуацията за глобалната криза и глобалната война в момента. Конфликтът в Близкия изток стана вътрешно присъщ на Европа, защото еврейските и палестинските общности за в конфликт навсякъде. Виждаме, че се увеличава и агресията на Русия“, подчерта той.

„Макрон подчерта, че Великобритания е важен партньор и Обединеното кралство трябва да бъде част от общата европейска отбрана“, обясни Тони Николов.

Според него темите за икономика, защита и индустрия, засегнати в речта на френския президент, ще се превърнат в основен дебат през следващата година.

„Президентът на Китай Си Дзинпин не отиде в Брюксел по време на обиколката си в Европа, а във Франция. Китай привилегирова конкретните партньорства“, припомни той.

По думите му България не се е самоизолирала от глобалните процеси, тъй като големите партии все още са част от големите европейски политически семейства.
Сподели:
Охраната на Делян Пеевски от НСО е струвала 220 000 лева за 10 месеца

Охраната на Делян Пеевски от НСО е струвала 220 000 лева за 10 месеца

"Сега истината излезе наяве и тя сочи едно - че тези политици, анализатори и журналисти, които крещяха и ревяха за милиони за охрана, харчени всяка година, с които можело да строят детски градини, училища и университети са едни обикновени лъжци"

Владимир Кличко в България: Най-лошото престъпление е кражбата на бъдещето ни - отвлечените деца

Владимир Кличко в България: Най-лошото престъпление е кражбата на бъдещето ни - отвлечените деца

Не можете да си представите ужасяващите неща, които се случват при нас, но въпреки това ние оставаме силни и няма да се уморим. Въпросът ни е към нашите съюзници: вие уморени ли сте?

Синдикалисти обесиха символично държавния служител от бюджета за 2026 г.

Синдикалисти обесиха символично държавния служител от бюджета за 2026 г.

Синдикалните лидери и техните представители направиха критични изказвания за ниските възнаграждения в държавния сектор и настояха за по-достойно заплащане на труда

Коментари (0)