25 Декември, 2025

Троянският кон умря, другари – така искам да разбирам приоритетите на министър Тагарев

Троянският кон умря, другари – така искам да разбирам приоритетите на министър Тагарев

Авторът

Полк. Владимир Миленски

Три приоритета за въоръжените сили и за министерството на отбраната даде министърът на отбраната Тодор Тагарев:

1. Продължаване на усилията за укрепване на отбранителните способности на страната;
2. Засилване на приноса на България и нейната армия в предоставянето на сигурност и стабилност в Черноморския регион и Югоизточна Европа;
3. Гарантиране на демократични гражданско-военни отношения.

Нека разтълкувам какво ми се иска да има предвид министър Тагарев с тези приоритети:
(тук който има слаби нерви, да си подготви мента, глог и валериан, б.а.).

1. Първият - продължаване на усилията за укрепване на отбранителните способности на страната, ми се ще да означава: Укрепване отбранителните способности на Република България, не просто на армията или на въоръжените сили, не просто едно или друго модернизиране или ремонт. Отбранителните способности на страната! Защо? Ами, защото въоръжените сили са докарани до състояние, от което те НЕ МОГАТ в обозримо бъдеще да осигурят нужните на държавата ни отбранителни способности. Това може да се компенсира САМО С МНОГОНАЦИОНАЛНИ БОЙНИ ФОРМИРОВАНИЯ с НАТО, както и в двустранни формати с наши съседи и ключови съюзници. Например, съвместни военноморски сили, съвместни военновъздушни сили и подобни. 

2. Вторият - Засилване на приноса на България и нейната армия в предоставянето на сигурност и стабилност в Черноморския регион и Югоизточна Европа, ми се ще да означава АКТИВНА, НЕЗАБАВНА И СМИСЛЕНА ОТ ВОЕННА ГЛЕДНА ТОЧКА ПОМОЩ ЗА УКРАЙНА и създаване + разполагане на многонационални военни формирования на територията на България за превръщането ѝ в бастион на отбраната на НАТО в неговия източен фланг. Троянският кон умря, другари!


3. И третият - гарантиране на демократични гражданско-военни отношения, може да означава единствено: незабавно, реално и дълбоко деполитизиране и „департизиране“ на офицерския корпус, със закрепване на това деполитизиране в закона и останалата нормативна база, с реални клаузи за безкомпромисно понасяне на персонална административна + наказателна отговорност – по простата причина, че макар и негласно обвързване с политически партии, както и публични политически изяви на генералите и офицерите, води до неизбежно разцепление на офицерския корпус и разяждане на армията отвътре и по този начин до фатално подкопаване на националната отбрана и националната сигурност.
Сподели:

Коментари (0)

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Държавници и политици с пожелания за Рождество

Нека Коледа даде сила и сплотеност на всички българи! пожела премиерът в оставка Росен Желязков

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Рождество идва с кодове за опасно време: Снежна блокада по проходите и 5 бала вълнение в морето

Докато Северозападът и планините потъват в сняг, леден дъжд и силен вятър застрашават трафика в останалата част от страната – температурите падат до минус 4 градуса още по обяд.

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина