22 Април, 2026

ЦИК иска съдействие за поръчката на още машини за гласуване

ЦИК иска съдействие за поръчката на още машини за гласуване

ЦИК е поискала съдействие от компетентните държавни органи и правителството да определи експерти, които да помогнат при оформянето на техническите параметри на новата обществена поръчка за допълнителни машини за гласуване.

ЦИК предприема и действия за придобиване собствеността на 9 хиляди и 600 машини от предходната поръчка. За да се извърши плащането, е необходим приемно-предавателен протокол, подписан от възложителя и изпълнителя. Председателят на комисията Камелия Нейкова настоя документът да премине през последващ одит, особено за софтуерната част.

„И за да стане това нещо, ние пак опираме до необходимостта от тази експертиза, която на нас ни липсва. Когато, ако ни бъдат предоставени експерти, дано бъдат предоставени такива, за да може да се вземе решение плаща ли се цената, изцяло ли се плаща, трябва ли да се претендират неустойки“.

Председателят на ЦИК заяви, че по договор доставчикът „Сиела Норма“ няма задължение да изработи софтуер за машините за изборите на 11 юли. Камелия Нейкова обясни:

„Прехвърли ли се собствеността, означава, че оттук нататък машините с възможност да се модифицират за всякакъв тип избори не обвързват ЦИК със задължение софтуерът да се изработи точно от този изпълнител“.
Сподели:

Коментари (0)

За Радев ли работи Ахмед Доган? Кой  наля 100 000 гласа на "Прогресивна България"?

За Радев ли работи Ахмед Доган? Кой наля 100 000 гласа на "Прогресивна България"?

В кварталите Столипиново и Шекер махала „Прогресивна България“ получава между 60% и 70% от гласовете в отделни секции

Божанов: Не успяхме да убедим хората, че ПП-ДБ е инструментът, който да демонтира модела на завладяната държава

Божанов: Не успяхме да убедим хората, че ПП-ДБ е инструментът, който да демонтира модела на завладяната държава

"Широкото мнозинство хора подкрепиха Румен Радев, който дойде със същите заявки за посочения от нас модел Пеевски-Борисов”

Министерството на финансите пое нов дълг за 150 милиона евро

Министерството на финансите пое нов дълг за 150 милиона евро

Съгласно Закона за публичните финанси при условията на удължителен бюджет Министерският съвет може да поема нов държавен дълг единствено с цел рефинансиране на съществуващи задължения до размера на годишните погашения по вече поетия дълг