17 Март, 2026

ЦИК: Само 15 от всички 11 716 машини в страната и чужбина са дали проблем

ЦИК: Само 15 от всички 11 716 машини в страната и чужбина са дали проблем



ЦИК отчете, че изборният ден в страната е започнал и протича нормално. В няколко секции, заради повреди на машините, е преминато към гласуване с хартиени бюлетини. 

От всички 11 716 машини на днешните избори - в България и извън страната, само 15 са дали проблем. В тези секции се преминало към гласуване с хартиени бюлетини, съобщи говорителят на комисията Росица Матева:

"Във вчерашния ден 6 машини не бяха стартирали работа. В днешния ден са 15 устройства. За едно от тях СИК не го е включила в захранването и, след като се е изтощила батерията, разбира се, устройството е спряло. Когато дошъл техник и включил устройството в контакта, е възстановена възможността".

На предните избори имаше напрежение в секциите в Турция. Няма промяна в решението за попълване на декларация, че не се гласува на друго място - каза говорителят на комисията Цветозар Томов, който отговаря за гласуването в чужбина:

"Истинското напрежение извън страната ще се появи след 19 ч., когато приключва гласуването в Република Турция - първата страна, която по часови зони приключва гласуването от тези, в които има големи български общности и много избирателни секции. До тогава, надявам се, всичко ще продължи спокойно".

По-рано днес стана ясно че сред секциите, в които е имало проблеми с машините са 23-ти РИК - София, секции в Русе, Добрич, Дебелец, Раднево, Пещера, 2 секции в Хасково. Решенията са взети на място от районните избирателни комисии и са изпратени в ЦИК за одобрение. ЦИК публикува на страницата си телефоните за връзка, на които могат да се подават сигнали и жалби във връзка с гласуването.

Постъпили са няколко сигнала от комисии в чужбина, че са започнали изборния ден, без да маркират печата. Там, където гласуването е започнало без маркиране, трябва да се състави протокол кога е маркиран печатът и да отбележат точното време, в което е настъпила тази промяна.

Очакванията в ЦИК са днешният изборен ден да протече много по-леко от предишния тур, когато гласувахме и за парламент и най-големите грешки ставаха при избора на първоначалната страница дали ще се участва и в двата вида избор, или само в единия. Това сподели тази сутрин председателят на 40-а СИК в 23-ти избирателен район в София:

"Предполагам, че ще е като миналата седмица. Доста хора са записани да гласуват, но минават много бързо. Нямаше никакви проблеми, пък и при две машини, дори едната да спре. Сравнително бързо преброихме, хората си разбират от работата. Прибрахме се навреме. В „Арената“ също нямаше проблем. Иначе, възрастните хора, ми направи впечатление, се справят прекрасно. Надявам се и днес да е така и да мине гладко.
Сподели:

Коментари (0)

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Политолог: В листите на Радев е "същата кохорта" като при Симеон Сакскобургготски

Според Георги Проданов отсъствието на кметове в листите на ГЕРБ е знак за загуба на предсрочните парламентарни избори

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

Шофьори на линейки в Бургас протестират заради много наложени глоби за превишена скорост

От "Пътна полиция" - Бургас коментираха, че могат да бъдат анулирани тези фишове и глоби, ако се докаже с документи, че шофьорите са били по сигнал

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

72 общини получиха 54 млн. евро за проекти по инвестиционната програма

Плащанията са авансови, междинни и окончателни, както и за строителен и за авторски надзор, във връзка с етапите на изпълнение на проектите