„Вероятността да имаме избори две в едно на 14 ноември се засили след вчерашната среща на президента Румен Радев по тема с представителите на ЦИК“, заяви за БНР Велко Милоев, член на Обществения съвет на ЦИК. Той е представител на Българското сдружение за честни избори и граждански права.
„Ако говорим за избори две в едно - това е само от полза за обществените интереси и едно от основните съображения е и по-добра избирателна активност. А тя пада непрестанно от последните два избора. И това е по-добре и за двата вида избори – и за президент, и за парламент.
От гледна точка на организацията и логистиката на избори две в едно ще е по-добре, за да имате два месеца от първото електорално събитие, за да се настроят машините, а след това в рамките на една седмица само леко да се модифицира електронната бюлетина със само две имена за балотаж за изборите за президент, това е по-добрият вариант“, каза още Милоев.
По думите на Милоев темата със собствеността на машините за изборите е следната:
"Софтеурът на машините има две нива - приложно и едно по-базово или ноу-хау, което позволява не на "Сиела", а на производителят - "Смартматик" да прави избори по цял свят. Аз мисля, че от ЦИК вече са разбрали, че тази втората част не е у "Сиела", а у "Смартатик". И те няма да я дадат докато има пространство за спорове около приключването на февруарския договор за изборите", каза още Милоев.
"Дори мисля, че този процес ще се реши в съда, но това няма да е сега преди изборите", посочи още Велко Милоев.
Фактор
„Ако говорим за избори две в едно - това е само от полза за обществените интереси и едно от основните съображения е и по-добра избирателна активност. А тя пада непрестанно от последните два избора. И това е по-добре и за двата вида избори – и за президент, и за парламент.
От гледна точка на организацията и логистиката на избори две в едно ще е по-добре, за да имате два месеца от първото електорално събитие, за да се настроят машините, а след това в рамките на една седмица само леко да се модифицира електронната бюлетина със само две имена за балотаж за изборите за президент, това е по-добрият вариант“, каза още Милоев.
По думите на Милоев темата със собствеността на машините за изборите е следната:
"Софтеурът на машините има две нива - приложно и едно по-базово или ноу-хау, което позволява не на "Сиела", а на производителят - "Смартматик" да прави избори по цял свят. Аз мисля, че от ЦИК вече са разбрали, че тази втората част не е у "Сиела", а у "Смартатик". И те няма да я дадат докато има пространство за спорове около приключването на февруарския договор за изборите", каза още Милоев.
"Дори мисля, че този процес ще се реши в съда, но това няма да е сега преди изборите", посочи още Велко Милоев.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци