5 Април, 2026

Цвета Караянчева с открит урок по конституция

Цвета Караянчева с открит урок по конституция

Цвета Караянчева

Открит урок по конституция проведе председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева в Регионалния исторически музей в Кърджали по повод 145-та годишнина от приемането на Търновската конституция – основният закон на Третата българска държава.  В урока се включиха Школите по история към СУ „П.Р.Славейков“ и СУ „Васил Левски“ – Крумовград, както и ученици от ЕГ „Христо Ботев“, СУ „Отец Паисий“, СУ „Йордан Йовков“,  ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“, ПГ по икономика „Алеко Константинов“ и ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“. 

Дължим на учредителите дълбока признателност за това, че приемат документ, силно демократичен за времето си, който регламентира държавното устройство и гарантира разделението на властите в новоосвободена България, заяви Караянчева. 
Тя  сподели с участниците интересни факти, свързани Учредителното събрание във Велико Търново през 1879 г и усилията на тогавашните народни представители да изградят равноправна европейска държава. Присъстващите научиха къде е изработен звънецът, използван по време на заседанията от Антим Първи, кой организира първият политически салон в България и на колко франка е възлизала издръжката на депутатите. 

Цвета Караянчева подари на училищата-участници в него екземпляри от Търновската Конституция и копия на т.нар. Сребърна Конституция, издадена след провъзгласяването на независимостта на България и превръщането на княжеството в царство.   

Преди това председателят на 44-то Народно събрание ще отбележи Деня на конституцията с беседа в ОУ „Св.св. Кирил и Методий“.

Сподели:

Коментари (0)

Тодор Тагарев: Ако Путин овладее Украйна, следващата му цел е Европа

Тодор Тагарев: Ако Путин овладее Украйна, следващата му цел е Европа

Бившият военен министър подчерта, че България трябва да предостави реакторите от АЕЦ "Белене" на Украйна, което е възможност да получим компенсации за оказаната военна помощ на Киев

Слънцето ни се усмихва на Цветница, термометрите скачат до 20 градуса

Слънцето ни се усмихва на Цветница, термометрите скачат до 20 градуса

Само в планините ще превалява кратък дъжд, повече вятър ще има в Данавската равнина

Как Русия присвоява духовното наследство на България: между исторически факти и имперски наративи

Как Русия присвоява духовното наследство на България: между исторически факти и имперски наративи

Истината не обслужва нито пропаганда, нито мит – тя изисква познание, контекст и интелектуална честност