България има много важна роля в НАТО. Това каза посланикът на САЩ в България Кенет Мертен. Той се включи в конференцията „20-годишният път на България в НАТО“ в Централния военен клуб в София, съобщава БТА.
Съединените щати и България са приятели, партньори, съюзници, подчерта посланик Мертен. По време на миналогодишното честване на 120-годишнината от установяването на дипломатически отношения между нашите две страни показахме, че имаме богата и обща история, а нашето приятелство и партньорство, вярвам, никога не е било по-силно, отбеляза той. Мертен подчерта, че тази година отбелязваме две важни събития 75-ата годишнина от основаването на НАТО като съюз и 20-ата годишнина от присъединяването на България към Алианса. Той поздрави България за годишнината от присъединяването ѝ в НАТО, както и за нейния важен принос през последните две десетилетия към Алианса.
Посланик Мертен посочи, че в основата на НАТО са защитата и възпирането. НАТО съществува, за да гарантира безопасността и сигурността на гражданите на своите страни членки. Като пример той посочи, неотдавнашното присъединяване на Финландия и Швеция към Алианса.
В продължение на много години и двете страни бяха твърдо и решително необвързани и неутрални, докато действията на Русия не показаха защо техните граждани се нуждаят от сигурността на членството в НАТО, заяви посланик Мертен.
Оценяваме водещата роля на България в осигуряването на сигурността на източния фланг на НАТО и на Черноморския регион, заяви посланик Мертен.
Приветстваме България за стъпките, които е предприела за модернизиране и укрепване на отбранителните си способности. Съединените щати се гордеят, че подкрепят усилията на България в това отношение, като помагат за финансирането на проекти за модернизация, включително за придобиването на изтребители F-16 и бойни машини на пехотата „Страйкър“.
По думите му чрез тези инвестиции България ще изпълни ангажимента си до края на 2024 г. да отделя 2 % от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. Войната в Украйна затвърди решимостта ни като съюзници от НАТО да бъдем заедно. Той посочи, че случващото се на територията на Украйна е показало на Европа и на целия свят, колко е опасна водената от Русия политика. Нашата постоянна координация с Европейския съюз, Обединеното кралство и други съюзници, включително България, допринесе за това Украйна да се защити от руското нахлуване, заяви Мертен. Високо ценим помощта, която България оказва на Украйна, добави той.
Още от България
Слънчево и по-топло, следобедни дъждове на изток и над северното Черноморие
Максималните температури - между 27° и 32°, в София - около 27°. Температурата на морската вода е 24°-26°. Вълнението на морето - 1-2 бала.
Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган за 15 месеца договора с „Боташ“.
От подписването му през 2023 г. до днес натрупаната сметка за страната вече надхвърля 1 млрд. лв.
Радев склони Ердоган: "Чудесният" договор с „Боташ“ е замразен за 15 месеца
По време на разговора бе отчетена позитивната тенденция на нарастване на двустранния стокообмен, който се равнява на 9 млрд. евро