14 Януари, 2026

В Сливен почетоха 70-годишнината от убийството на 11 горяни от отряда на Търпана

В Сливен почетоха 70-годишнината от убийството на 11 горяни от отряда на Търпана

Пред паметника на горяните в Сливен, Снимка: Мария Павлова

Жители на Сливен почетоха днес  70-годишнината от съдебния процес срещу горяните и произнасянето и изпълнението на първи смъртни присъди срещу борците срещу кървавия комунизъм. 

На 12 декември 1951 година  комунистите екзекутират командира на отряда Георги Маринов Стоянов – Търпанов, популярен и като Бенковски. Другите четници са: Иван Спасов Христов, Паскал Петров, Димо Банчев, Борис Рачев, Митьо Ганев Митев, Митьо Славов, Жельо Господинов, Петко Минков, Кольо Вълев и Диньо Иванов.

Днес от 11 часа бе организирано възпоменание в Сливен пред паметника на горяните. Венци и цветя бяха поднесени и пред мемориалите на борците срещу комунизъм в още осем селища от района - квартал „Речица“ в Сливен, град Термен и селата Николаево, Панаретово, Чокоба,  Тополчане,  Жельо войвода и Ботев.
Пред Faktor.bg Станка Георгиева, дъщеря на убит горянин и регионален координатор на Съюза на репресираните коментира, че тази година на възпоменанията не са канили политици, защото те не се интересуват от темата за горяните и съпротивата им в първите години след 9 септември 1944 г. 

Властта се пази от тази тема, и така реално пази семействата на убийците на нашите родители. Зловещо е, че 32 години след падането на комунизма, ние не знаем гробовете на нашите близки, къде са изпълнени смъртните присъди и т.н. Горянското движение е най-силното опровержение, че в България е нямало съпротива срещу тоталитаризма и комунизма. Реално горяните са исторически признати за първата съпротива срещу комунизма в целия социалистически лагер, изтъкна Георгиева.

Сподели:

Коментари (0)

Посолството на Украйна: Фантазиите на Костадин Костадинов за промяна на границите са опасни

Посолството на Украйна: Фантазиите на Костадин Костадинов за промяна на границите са опасни

"Посолството на Украйна се обръща към ръководството на Република България и всички демократични политически сили да осъдят изявленията на политик, който подбужда към разрушаване на нормите на международното право, изопачава историческите факти и насърчава преразпределението на границите в Европа."

Надежда Йорданова вярва: Повече от половината българи подкрепят машините

Надежда Йорданова вярва: Повече от половината българи подкрепят машините

Тя разказа и как ИТН са обърнали вота си при второто гласуване за падане на охраната от НСО на Борисов и Пеевски

Мирчев: Шефът на ДАНС пита дали има заплахи за Пеевски и Борисов, спасява охраната им

Мирчев: Шефът на ДАНС пита дали има заплахи за Пеевски и Борисов, спасява охраната им

„Всичко това се прави, за да може те да не слизат от властта и за да опраскат машинното гласуване.“