26 Декември, 2025

Въпреки дъжда гражданите на Ловеч се поклониха пред паметника на Левски

Въпреки дъжда гражданите на Ловеч се поклониха пред паметника на Левски

Въпреки дъжда тази вечер пред паметника на Васил Левски в Ловеч се състоя гражданското поклонение, тъй като на 18 юли  отбелязваме 183 години от рождението му. С изпълнения на Общинския духов оркестър, с почетен караул,  тържествено слово и поднасяне на цветя и венци събитието показа високия патриотизъм на Ловеч.
„Тук, пред този най-голям в страната паметник на Апостола на свободата, ние се събираме всяка година. Няма значение кой държи реч.  Вчера аз съм  слушала тържествените думи, утре вие ще слушате следващия оратор. Но който и да говори за Левски, той ще казва това, което мислим всички“, изтъкна в словото си кметът на Община Ловеч Корнелия  Маринова.
После тя припомни, че днес геройството е друго.
„То е в спазването на закона, в спазването на мерките, във взаимното зачитане на достойнството,  във всекидневния труд за благото на обществото. Не в омразата, омразата е лесна. Само в съзиданието можем да сме единни. И това е най-трудното“, каза Корнелия Маринова, като цитира думите на Апостола на свободата, че "народната работа стои над всичко."
Сред официалните лица бяха народният представител Милко Недялков, областният управител  Ваня Събчева, полк. Марин Господинов, командир на Единния център за начална подготовка в Плевен, заместник-кметът Даниел Колев, представители на различни институции и граждани.
По-рано днес имаше панихида за Васил Левски в храма "Успение Богородично".
Поради лошото време, предвиденият спектакъл на Народно читалище "Бяла Анаста 2016"  "През погледа на Левски" се отлага за 19 юли, неделя, в салона на ДТ Ловеч, от 19 часа.

lovech_levski1.jpg

Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

„Ние за пръв път от 30 години виждаме градът да има цъфтеж, а вие идвате…“, се провикна Мюмюн Мустафа, общински съветник от ДПС-НН. Прекъсна го порой от недоволни викове от страна на останалите присъстващи.

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

В текста изрично се прави исторически паралел с начина, по който властта преди 1989 г. е използвала юбилейни чествания:

Съпредседателите на „Да, България“  отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Съпредседателите на „Да, България“ отдадоха почит на жертвите на “Възродителния процес”

Според Ивайло Мирчев, смъртта на малката Тюркян, най-невръстната жертва на тоталитарния режим, се е превърнала в символ — трагичен, болезнен и вечен