Вариантът Омикрон на Covid-19 вече доминира у нас, съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Има и десет доказани случаи на деца.
Изследваните проби са към 5 януари, но данните са категорични, Омикрон доминира, заяви проф. Ива Христова от Националния център по заразни и паразитни болести.
„Четиридесет процента от секвенираните проби са с Омикрон. Напредва и като брой, и като разпространение. Пикът ще е към края на януари.“
Пробите са от 10 области на страната.
Все още е рано да се каже дали протича по-тежко при изследваните проби от пациенти, допълни проф. Христова.
При хората с хронични заболявания има риск от развитие на двустранна бронхопневмония. Вирусът може да протече и без сериозни усложнения.
„Омикрон предимно засяга горните дихателни пътища и ако премине неусложнен, остава с тези симптоми, които се касаят – хрема, кихане евентуално, дразнене, болки в гърлото, отпадналост, много характерна отпадналост, температура, която може да не е много повишена – 37,5-38 (градуса по Целзий).“
Има и потвърдени 10 случая на деца, предимно от София. Има няколко и от други области.
„От последните случаи имаме деца на година, на две и на три. Тоест съвсем малки деца“, каза проф. Ива Христова.
Още от България
ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство
Промените предвиждат по-строг контрол върху финансовите операции на санкционирани лица и свързаните с тях лица
Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция
"Тази справка и всички други документи, относно пътуването и пребиваването ми в Република Турция за периода 05-08 април 2024г., ще представя пред компетентен съд, за установяване на отговорността на съответните лица"
Кабинетът прави "пълна ревизия" на споразуменията с „Райнметал“, закрива дружество за изграждане на заводите
По думите на Пулев, към момента няма подписан договор с германската компания, а "само споразумения", сключени от кабинета на Росен Желязков