16 Декември, 2025

Велизар Шаламанов: Спецслужбите трябва да кажат за взривовете на спецпродукция

Велизар Шаламанов: Спецслужбите трябва да кажат за взривовете на спецпродукция

Велизар Шаламанов, снимка: архив

„Отговор на въпросите за взривовете в заводите за специална продукция трябва да дойде първо от специалните служби”. Това заяви бившият зам.-военен министър Велизар Шаламанов пред Нова нюз.

Повод за разговора е информацията от прокуратурата за разследване на шестима руснаци, пребивавали в страната с фалшива самоличност.

„След преминаването на военното контраразузнаване към ДАНС то може донякъде да е загубило капацитета си да следи всичко, свързано с отбрана, боеприпаси, въоръженията, с чуждите военни разузнавания”, каза Шаламанов.

Той смята, че вероятно обменът на информация с нашите западни партньори не върви добре.

„Очевидно нашите западни партньори са имали информация, че руски разузнавачи шетат из Европа и извършват непозволени действия на територията на ЕС. Ако искаме да повишим своята сигурност, първата линия на защита е капацитетът на специалните служби да  разкриват на ранен етап такива рискове и заплахи и да вземат мерки дори преди да се случат подобни инциденти”, каза Велизар Шаламанов и допълни, че при първите взривове в заводите за специална продукция е имало мълчание.

Експертът по сигурност Тихомир Безлов също смята, че е подценена версията за саботажи. „Всички взривове във военнопромишлените предприятия, включително с убити хора, дори и в обекти на ВМЗ, се обясняваха с човешка грешка. Самите хора, работещи в заводите, казваха, че не може да е технологична случайност толкова много взривове”, каза Безлов.

Сподели:

Коментари (0)

Радан Кънев: Спешни мерки за опростяване на регулациите за отбранителната индустрия

Радан Кънев: Спешни мерки за опростяване на регулациите за отбранителната индустрия

Три комисии в Европейския парламент приеха те да бъдат част от законодателния пакет Defence Readiness Omnibus

Алфа Рисърч при избори днес: ГЕРБ-21.4%, ППДБ-17,8%, Възраждане-11,6%, ДПС-9,4%, БСП-4,9%, а МЕЧ и  ИТН са на ръба

Алфа Рисърч при избори днес: ГЕРБ-21.4%, ППДБ-17,8%, Възраждане-11,6%, ДПС-9,4%, БСП-4,9%, а МЕЧ и ИТН са на ръба

Величие и АПС към момента остават извън рамките на следващо Народно събрание.

Делян Пеевски прати генерация Z на консултации при Радев

Делян Пеевски прати генерация Z на консултации при Радев

От името на ДПС-Ново начало Йордан Цонев заяви, че този парламент е приключил своя политически живот и потвърди, че ще подкрепят промени в Изборния кодекс и задължителното машинно гласуване