"През последните три години и от двете страни беше пропусната възможността да се работи по Договора за приятелство. В Северна Македония смятат, че ние атакуваме правото им на самоопределение и затова са толкова остри реакциите им", заяви пред бТВ Весела Чернева от Европейския институт по външна политика.
По думите и, медиите също играят роля и то негативна в тази ситуация.
"Договорът е много добра рамка, в него се говори за инвестиции, научен и културен обмен, за свързаност. Тези практически измерения не бяха реализирани. Това е една изкуствена истерия, която донякъде трябва да "замаже" очите на хората", обяснява тя реакцията в Северна Македония.
"В момента изглеждаме като страна, която изгуби симпатиите на съседите си, защото сложихме спирачна на целия процес на разширяване. Изглеждаме деструктивни, наляхме вода в мелницата на ВМРО в Северна Македония и на ВМРО в България и си отворихме нов фронт в ЕС. В момента се оформя една криза, която сякаш е между Западна и Източна Европа", коментира Чернева.
"Има опция за компромис, аз съм оптимист. Може би след гласуването на бюджета, когато коалицията в ВМРО няма да е толкова необходима, ще се върнем към здравия разум. Първо трябва да има декларация, в която да се отбележат българските искания - името, езика, кодифициран след 1944 година и отказ от претенцията за македонско малцинство в България", обясни тя.
Още от България
България трябва да има редовно правителство, но то не може да бъде функция на корупционни практики
Пеевски е притиснал ГЕРБ в ъгъла, но имат шанс да проявят достойнство, да се освободят от "голямото момче"
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°