2 Април, 2026

Вижте кои са председателите на 24-те комисии в парламента

Вижте кои са председателите на 24-те комисии в парламента

снимка: БГНЕС

Съставите на 24-те постоянни комисии към Народното събрание вече са определени и гласувани.

Единствената комисия, която няма да е председателствана от една партия, а на ротационен принцип, е тази за Контрол на сигурността и специалните разузнавателни средства. Останалите комисии се разпределиха квотно в коалицията, като "Продължаваме промяната" оглави 8 комисии, "БСП за България" и "Има такъв народ" - по 6 и "Демократична България" - 3, съобщава БНТ.

Ето кои са новите председатели на комисии от "Продължаваме промяната":

Настимир Ананиев – Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление

Настимир Ананиев е роден в София. Има две висши образования от България и Великобритания и е специализирал в училището "Кенеди" в Харвардския университет. Работил е в сферата на маркетинга и от 15 години е предприемач. Семеен, с две деца.

Милен Матеев – Комисия по конституционни и правни въпроси

Милен Матеев е роден е във Велико Търново. Възпитаник е на ПМГ "Васил Друмев". Завършва магистратура по "Право" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". От 2000 г. работи като нотариус в град Дряново. Матеев е бил заместник-председател на Апелативна колегия – Велико Търново към Нотариалната камара на Република България за два мандата. Семеен, с една дъщеря.

Калоян Икономов – Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на СРС и достъпа до данните по ЗЕС

Калоян Икономов, завършва образованието си в Англия и САЩ. Той е сериен предприемач, икономист и инвеститор. Някои от неговите бизнес начинания са в сфери като възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), дигитални технологии, земеделие, козметика и много други.

Радослав Рибарски – Комисия по енергетика

Радослав Рибарски е специалист по енергийни инвестиции, като развива редица международни енергийни проекти. Висшето си образование получава в Университета за национално и световно стопанство със специалност „Международни икономически отношения“. Магистърската му степен е по Управление на международни проекти.

Искрен Арабаджиев - Комисия по труда, социалната и демографската политика

Искрен Арабаджиев е роден в Ловеч. По образование е икономист, завършил е СУ "Св. Климент Охридски". Има опит в сферата на данъците, счетоводството и финансите в различни международни компании, както и в публичния сектор като част от ръководството на общинската администрация в София.

Антон Тонев – Комисия по здравеопазване

Антон Тонев завършва Медицински университет – Варна през 2008 г. и специализира в Германия, Южна Корея, Холандия, Франция и САЩ. Антон Тонев е доцент по хирургия от 2015 г. и експерт в областта на медицината, хирургията и общественото здравеопазване. Семеен, с две деца.

Михал Камбарев – Комисия по превенция и противодействие на корупцията

Михал Камбарев е от Смолян и е завършил "Връзки с обществеността" във Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ, в последствие специализира предприемачество в Бабсън Колидж, САЩ. В България заема различни ръководни позиции и е част от Асоциацията на българските лидери и предприемачи.

Венцислава Любенова – Комисия по външна политика

Венцислава Любенова е родена в Кюстендил, но живее в Пловдив. По образование е магистър по международен бизнес от Института по технологии в Дъблин, Ирландия. Работила е в различни сфери на публичния и частния сектор. Била е бизнес анализатор по информационни технологии във фармацевтичната индустрия.

Илин Димитров – Комисия по туризъм

Илин Димитров е роден в Добрич. Притежава три бакалавърски степени в областта на маркетинга и туризма, както и магистър по Стопанско управление от Стопанската академия в Свищов. От 2007 г. развива собствен бизнес в сферата на туризма, а от 2016 г. развива бизнес в сферата на трудовото посредничество. Илин Димитров е председател на Варненската туристическа камара.

Ето кои са новите председатели на комисии от "БСП за България":

Председател на Комисията по образованието и науката ще бъде Ирена Анастасова

Комисията по отбрана ще оглавява Атанас Зафиров

Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта - Иван Ченчев

Председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз - Драгомир Стойнев

Председател на Комисията по околната среда и водите - Манол Генов

Председател на Комисията по транспорт и съобщения - Борислав Гуцанов

Ето кои са новите председатели на комисии от "Има такъв народ":

Любомир Каримански оглавява Комисията по бюджет и финанси

Пламен Абровски - Комисия по земеделието, храните и горите

Кирил Симеонов - Комисия по електронно управление и информационни технологии

Тошко Йорданов оглавява Комисия по култура и медии

Станислав Балабанов ще е председател на Комисия за пряко участие на гражданите и взаимодействие с гражданското общество

Андрей Чорбанов поема Комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите


Ето кои са новите председатели на комисии от "Демократична България":

Антоанета Цонева оглавява Комисията по политиките за българите извън страната

Атанас Атанасов е председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред

Мартин Димитров е председател на Комисията икономическа политика и иновации

Сподели:

Коментари (0)

Пеевски критикува правителството: Цените на всички храни, стоки и услуги галопират 

Пеевски критикува правителството: Цените на всички храни, стоки и услуги галопират 

С бездействието на служебният кабинет е абдикирал от ангажиментите си, а президентът, на чиято съвест тежи решението за Андрей Гюров, провежда някакви пиар срещи с представителите на институциите, от които няма нито полза, нито последствия

МС прие Доклада за отбраната за 2025 г.: Солидарни с Украйна, укрепваме възпиращата роля на НАТО срещу Русия в Черно море

МС прие Доклада за отбраната за 2025 г.: Солидарни с Украйна, укрепваме възпиращата роля на НАТО срещу Русия в Черно море

Отчетените разходи за отбрана през миналата година са в размер 4 838,4 млн. лв., или 2,13 % от БВП, а до 2035 година те трябва да достигнат до 5% 

България ще пази с брошури делфини, морски свине и афала

България ще пази с брошури делфини, морски свине и афала

Новите материали дават ясни насоки как да се реагира при инцидентен улов на морски бозайници, включително оказване на първа помощ и безопасно освобождаване в зависимост от използваните риболовни уреди