30 Април, 2026

Явор Божанков, ПП-ДБ: Много спешно трябва да се фокусираме върху бюджета и Конституцията

Явор Божанков, ПП-ДБ: Много спешно трябва да се фокусираме върху бюджета и Конституцията

Явор Божанков

„Трябва ли здравният министър да подаде оставка – този въпрос не е разискван в парламентарната група на ПП-ДБ", заяви пред Нова телевизия депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков.

Думите на финансовия министър Асен Василев от сряда били негова позиция, която не е нова, коментира още Божанков.

Позицията на премиера също била ясна, смята депутатът, и тя е, че уволнението на шефа на „Пирогов” е в компетенцията на ресорния министър.

„Не знам кой е номинирал Хинков за министър, но когато се формираше кабинетът, той се ползваше с доверието на всички”, каза депутатът.

По думите му трябва да има одити във всички болници, за да няма спекулации защо един директор се сменя, а друг не. Резултатите от тези проверки трябвало да бъдат публични.

„Не звучи добре всеки ден да има спорове за политика, назначения, законопроект”, коментира още депутатът.

„В много спешен порядък трябва да се фокусираме върху бюджета и Конституцията. В контекста на механизма за назначения не може в момента да обсъждаме 30 регулатора, защото те са спорни. Всяка ПГ ще предложи, другата ще отхвърли”, коментира Божанков.

По думите му така е и с Конституцията, така е и с бюджета.

„Ако трите теми ги съберем на едно, допускам, че нито едната няма да свърши добре”, каза Божанков.

„Нашата позиция е, че до Нова година трябва да приемем промените в Конституцията. Това е ключова реформа, едно от основанията да направим правителство. След тази реформа започваме да изработваме механизма за регулаторите”, каза Божанков.

Там трябвало да има няколко водещи принципа.

„Първо не трябва да се парцелират тези регулатори”, заяви Явор Божанков.   

Сподели:

Коментари (0)

Петър Витанов, ПБ: До дни ще се сблъскаме със завладяната държава, олигарсите  понесоха поражение

Петър Витанов, ПБ: До дни ще се сблъскаме със завладяната държава, олигарсите понесоха поражение

Десетдневната еуфория след изборите свърши - до дни ще бъдем призовани да поемем своята отговорност за управлението, заяви депутатът

Илияна Йотова: Време е да възродим корените на доброто и справедливостта

Илияна Йотова: Време е да възродим корените на доброто и справедливостта

Хората очакват стабилна държава, истинско  разделение на властите, демокрация, закони, задължителни за всички

Симеон Дянков: Инфлацията се увеличи рязко, трябва да се бори незабавно

Симеон Дянков: Инфлацията се увеличи рязко, трябва да се бори незабавно

"Вчера имаше данни за много рязко увеличаване на инфлацията през последния месец – над 7%. Което ние не сме виждали от, може би, 4 години на месечна основа."