И трите фирми-посредници при покупката на газ - МЕТ, Винтерсхал и Литаско, имат някакви потенциални връзки с Русия, заяви пред БГНЕС енергийният експерт Явор Куюмджиев.
Той посочва, че МЕТ е един от най-големите търговци на газ в Европа, както и Винтерсхал - и двете фирми са били дъщерни на BASF и Газпром. "А каква е днешната им ситуация – само Господ знае", коментира Куюмджиев.
По думите му, през тази година зимата ще е много студена.
"Посредническите фирми в България и всичко, което се случва сега, е с притворените очи на „Газпром“. Защото ако „Газпром“ реши, може да забрани суаповете на всички тези фирми - МЕТ, Винтерсхал и Литаско, и просто България да няма никакъв газ. И ако България няма газ, започва истинският панаир." - коментира експертът.
"Много се говори за втечнения газ, но нека изясним три основни проблема при него – ако изобщо се намери свободен втечнен газ: Първият е цената: няма как да се конкурираме с Германия, Италия, Испания и всички останали държави, които се втурнаха да търсят газ заради спрените доставки от Русия. И вторият: при тези държави е възможно някак да достигне втечнен газ, защото те имат необходимите за това терминали. В България дори и ние да си купим някакъв втечнен газ, как ще го докараме дотук?" - казва още Куюмджиев.
"Много се говори за посещението на премиера Кирил Петков в Азербайджан. Нека погледнем данните: Азербайджан произвежда 32 млрд. куб м., или поне толкова е произвел през 2021 г., което значи, че в страната просто няма повече газ. От тези 32 млрд. куб. м. 13 млрд. си е тяхното потребление. Останалите останалите 19 млрд., което пак казвам е максималната им възможност, така или иначе тръгва към Европа, и се разпределят какво следва: 11 млрд. за Турция, 8 млрд. за Италия, и по 1 млрд. за България и за Гърция. Тоест общо 21 млрд. куб.м. доставят те по договори с Европа, въпреки че производствените им мощности са за 19 млрд. куб.м. В загадката се пита откъде още идват другите 2 млрд., и отговорът е твърде прост – от Русия, тъй като Азербайджан няма никакви други връзки, освен с Русия. Така този руски газ, който потребяваме, е замаскиран като азербайджански. И отговорът на въпроса колко газ е договорил Петков от Азербайджан е прост: не е договорил нищо, просто защото няма. А газ на Балканите и в България има, но е руски." - отбелязва експертът.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас