10 Март, 2026

Захариева: Скопие си търси извинение за несвършената работа

Захариева: Скопие си търси извинение за несвършената работа

Екатерина Захариева

Според министъра на външните работи в оставка Екатерина Захариева Северна Македония си търси извинение за несвършената работа чрез ветото на България за започване на преговори за присъединяване. Тя говори пред журналисти след края на Съвет "Външни работи" в Брюксел, цитирана от БНР. 

"Преди 4 години виновна беше Гърция, преди две - Франция и Нидерландия, сега – Covid-19 и България", каза Захариева и подчерта:

„Когато човек си търси извинения за липсата на достатъчен напредък или пък за недостатъчно ясния геополитически избор понякога, винаги може да намериш такъв“

Министър Захариева припомни, че продължава натискът върху хората с българско самосъзнание в западната ни съседка, но изрази задоволство от това, че те надигат глава.

„За съжаление, там продължава всеки ден да се налива омраза също българите, но се радвам, че хората с българско самосъзнание там започнаха да надигат все повече глави и все повече официално. Преди това беше само неофициално, защото се страхуваха да сигнализират за дискриминацията и натиска, който те усещат повече от 75 години от официалните власти и техните служби.

Някои от тези неща станаха и публични. Спомняте си какво стана на Евровизията! Така че когато даваш съвети, обвиняваш, абсолютно фалшиви новини разпространяваш - че България е против правото на самоопределяне, не, не е! 

Но тя (Република Северна Македония - б.р.) е против в XXI век гражданин на която и да е държава да бъде посещаван по късни доби от специалните служби, само защото е с българско самосъзнание или защото съпругата или съпругът му не мога да си намерят работа с години, само защото са с българско самосъзнание“.

Министрите на страни-членки са изразили пълна солидарност с България и Чехия по повод действията на тяхна територия на руски представители и са  подкрепили предприетите ответни мерки.
Сподели:

Коментари (0)

Божидар Божанов: Явно смятат да правят нов костинбродски скандал или нов саботаж

Божидар Божанов: Явно смятат да правят нов костинбродски скандал или нов саботаж

"Явно искат всичко да е на хартия. Няма да стане. Да не си и помислят да опорочават изборите с ченгеджийски номера", предупреди той

Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу Сарафов

Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу Сарафов

Той е и в подкрепа на служебния правосъден министър Андрей Янкулов

Петя Димитрова: Банковата ни система е изключително добре капитализирана при прехода към еврото

Петя Димитрова: Банковата ни система е изключително добре капитализирана при прехода към еврото

По думите ѝ ефектите от преминаването към еврото ще могат да се оценят по-точно след няколко месеца