6 Декември, 2025

Захариева: Споделена история имаме с много държави, обща - само със Северна Македония

Захариева: Споделена история имаме с много държави, обща - само със Северна Македония

Екатерина Захариева

По думите и, цялата идеология на Скопие е основана на омраза към българите

"Споделена история имаме с много държави, но обща история имаме само със Северна Македония. Проблем е, че те не приемат историческата истина. Възпитават цели поколения в омраза към българите", заяви министърът на външните работи Екатерина Захариева пред Канал 3.

Тя подчерта, че никой не оспорва правото на когото и да е да се самоопределя, но това не трябва да става за сметка на българите.

"Нека признаем, че сме имали обща история и имаме общи корени. Няма как цялата идеология на Северна Македония да е основана на омраза към българите." 

Тя отново каза, че страната ни не подкрепя преговорната рамка със Северна Македония, но допълни, че това не се казва сега, а се повтаря често във времето. Вицепремиерът определи като незадоволително темпото по работата на комисията по Договора за добросъседство. 

"Езикът на омразата към българите продължава с пълна сила и достига висоти, които не сме виждали и по времето на премиера Груевски."

Тя недоумява защо договорената езикова клауза не се прилага.

"Историческата истина има отражение в реалността: езикът на омразата към българите и претенциите за македонско малцинство у нас." 

Захариева припомни, че не е започнала промяната на учебните програми, а в последния месец има над 10 000 антибългарски публикации в медии, подкрепяни от правителството. Министърът беше категорична, че не искаме да си променят конституцията и добави, че на страната ни не се оказва натиск да променим позицията си. "България няма как да бъде принудена." 

Екатерина Захариева отбеляза, че ние спазваме точно договора за добросъседство, а още през 2008 сме задействали автоматичната клауза за членството на Скопие в НАТО.

       
Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той