6 Декември, 2025

Засилен миграционен натиск: България е държава транзит, а не крайна цел

Засилен миграционен натиск: България е държава транзит, а не крайна цел

През последните дни има засилен миграционен натиск към България. Според вътрешния служебен министър маршрутът през Югоизточна Европа продължава да е натоварен и да се използва за нелегално преминаване през страните, като главната цел е достигане до държавите от Западна Европа. За мигрантите България е държава транзит, а не крайна цел.

"По отношение на миграционния натиск, съществува такъв към момента. Приемат се адекватни мерки от наша страна за неговото сдържане. Ако трябва да бъдем по-конкретни като цифри, лицата, които за последната седмица са проникнали в страната, са около 302-ма души. Профилът на мигрантите, които се установяват, са основната част мъже от Афганистан, млади мъже, включително и непълнолетни лица, между 16-30 години. Основният натиск се концентрира върху зелена граница Турция и част от границата на Гърция в района на Ивайловград-Ново село", каза главният секретар на МВР Петър Тодоров.

Хората от село Сладун, което е много близо до турската граница, разказа, че обикновено в тъмната част на денонощието преминават мигранти. Последният случай е само преди ден. Обикновено голяма част от тях са изтощени и наранени.

Има и такива, които биват чакани след като преминат границата от така наречените "каналджии".

"Има засилен натиск отдолу, където минават през границата. Граничарите успяват, не могат да отидат надалеч. Хващат ги тука. Ние сме на 2 км от границата и те като влязат, не могат да се ориентират и айде. Идват често - хващат ги, прибират ги и това е", каза кметът на село Сладун Стефан Стоянов.

Сподели:

Коментари (0)

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.