10 Май, 2026

1 000 радикални демонстранти в Похода за климата в Париж, над 120 са арестуваните

1 000 радикални демонстранти в Похода за климата в Париж, над 120 са арестуваните

Около 1000 демонстранти, привърженици на радикалната фракция на крайната левица и "жълтите жилетки" във Франция са се присъединили днес към Похода за климата в Париж, съобщи полицията, цитирана от Франс прес.

Шествието започна в ранния следобед от центъра на френската столица и в началото бе съпътствано от инциденти между тези радикалисти и силите на реда. Повредени бяха градски мебели и кофи за боклук, нанесени бяха щети на два банкови офиса, а два скутера бяха подпалени, предаде БТА.

Крайнодесните активисти, някои от които с маски на лицата, замервали полицаите с различни предмети. Жандармерията отвърнала със сълзотворен газ, принуждавайки част от участниците в похода да отстъпят назад.

Няколко хиляди се включиха в днешния Поход за климата в Париж по призив на много неправителствени организации след вчерашната историческа "световна стачка за климата", в която участваха 10 000 души във френската столица.

Обстановката в Париж е напрегната, тъй като днес там се провеждат едновременно няколко демонстрации - освен Похода за климата, има протести на "жълтите жилетки" против социалната и данъчната политика на правителството, както и шествие срещу проекта за пенсионна реформа.

В ранния следобед бяха арестувани 123-ма души, а 174 глобени в райони, където демонстрациите са забранени.

Също днес във Франция започват Дните на културно-историческото наследство, през които е предвидено да бъдат отворени вратите за обществеността на различни публични институции, включително Елисейския дворец.

Сподели:

Коментари (0)

 Край на ерата „Орбан“: Петер Мадяр пое официално управлението на Унгария

Край на ерата „Орбан“: Петер Мадяр пое официално управлението на Унгария

Партията „Тиса“ спечели 141 от 199 места в парламента, което ѝ осигурява удобно мнозинство от две трети и възможност да променя конституцията и да прокарва ключови реформи

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Председателят на Европейския съвет разговаря по телефона с Володимир Зеленски, като отново посочи приоритетите за Брюксел - въпросите за общата сигурност

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Американският политолог смята, че президентът на САЩ "прегръща националистически правителства", а играта му е с ясна цел - победителят взима всичко