80% от етническите македонци в Северна Македония отхвърлят вписването на българите в конституцията, това показва проучване на македонския институт "Социетас цивилис" съвместно с фондация "Конрад Аденауер".
БГНЕС припомня, че Северна Македония е задължена да приеме българската обшност в конституцията си, преди да може да започне преговори с ЕС.
На въпросът „Трябва ли РСМ да приеме други обшности, включително българската, към конституцията си по пътя към ЕС?“ 65% от гражданите на страната отговарят с „Не“. Разглеждайки тези данни от гледна точка на етноса, етническите македонци доминират с 80% „Не“, докато албанците гледат по-положително на перспективата с 53% „Да“.
Данните от гледна точка на политическата принадлежност нареждат само избирателите на албанската ДУИ, коалиционен партньор на управляващите социалдемократи на Димитър Ковачевски (СДСМ), с положителен отговор на въпроса. 75% от избирателите на ДУИ отговаря с „Да“ на въпроса за вписване на нови малцинства в конституцията. ВМРО-ДПНЕ и Левица доминират категорията „Не“ с 89% и 92%, следвани от СДСМ с 59% и другата албанска партия Алианс за албанците с 54%.
На въпросът „Дали трябва да се направи историческа реформа по пътя към ЕС?“ резултатите са подобни. 69% от жителите отговарят с „Не“. Етническите македонци доминират отговора „Не“ с 81%, докато албанците са разделени по равно с по 43% и за двата отговора. Партийното разделение е също не се е променило, като само ДУИ имат мнозинство в отговора „Да“ с 61%.
На зададените въпроси за войната в Украйна може да се забележи доста равностойно разделение на отговорите. На въпроса „Дали провокациите на НАТО са били невъзможни за игнориране от Русия?“ 36% отговарят с „Напълно“, а 29% са напълно несъгласни с твърдението. Албанците предимно не са съгласни с твърдението с 44%, а македонците са напълно съгласни с 43%.
Също така на запитването „Победа на Украйна, значи победа на Европа?“ 34% отговарят с „Не“, към 28% „Да“, съобщава БГНЕС
Още от Свят
WSJ: Европа отстъпи крачка назад от крайните зелени цел, сблъсквайки се с новия политико-икономически ред
Континентът напредваше в областта на възобновяемите енергийни източници: вятърната и слънчевата енергия сега представляват 34% от производството на електроенергия, в сравнение с 20% през 2021 г. ЕС все още твърди, че може да достигне нулеви нетни емисии до 2050 г., пише The Wall Street Journal.
Тръмп: Русия няма да нападне територия на НАТО, водил съм разговори с Путин
„Мисля, че Русия се държи доста добре по отношение на Ормузкия проток“
Полша не иска ядрени бойни глави на своя територия, иска повече американски военни
Заместник-министърът на отбраната Павел Залевски посочи като отправна точка обещанието на Тръмп за постоянно разполагане на още 5000 американски военнослужещи в Полша