6 Декември, 2025

Абу Ибрахим ал Хашеми ал Кураши е избран за нов "халиф на мюсюлманите"

Абу Ибрахим ал Хашеми ал Кураши е избран за нов "халиф на мюсюлманите"

Абу Ибрахим ал Хашеми ал Кураши

Този човек обаче е непознат на анализаторите и някои дори изразиха съмнение за неговото съществуване

Един от основателите и главни идеолози на "Ислямска държава" е наследникът на Абу Бакр ал Багдади начело на джихадистката групировка.

Това съобщиха източници от няколко разузнавателни служби, цитирани от в. "Гардиън". Малко след смъртта на Багдади при американска операция в края на октомври в Сирия бе съобщено, че "Ислямска държава" е избрала Абу Ибрахим ал Хашеми ал Кураши за нов "халиф на мюсюлманите". Този човек обаче е непознат на анализаторите и някои дори изразиха съмнение за неговото съществуване, отбеляза БТА, позозвавайки се на АФП.

Според "Гардиън", който цитира източници от две неназовани разузнавателни служби, организацията вече е ръководена от Амир Мохамад Абдел Рахман ал Маула ас Салби. Произхождащ от семейство от туркменското малцинство в Ирак, той е един от малкото ръководители на "Ислямска държава", които не са араби. Завършил е Мосулския университет. Смята се, че е изиграл ключова роля в преследването на язидите в Ирак.
Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.