11 Юли, 2026

Ако днес ЕС е готов да се раздели с Варшава и Будапеща, утре може да му се наложи да се сбогува с Франция на льо Пен

Ако днес ЕС е готов да се раздели с Варшава и Будапеща, утре може да му се наложи да се сбогува с Франция на льо Пен
Огнян Минчев

Огнян Минчев

За Европа подобна игра с огъня може да се окаже изключително опасна. Правителствата в Будапеща и Варшава може би изглеждат непоправимо девиантни за брюкселските либерали и тяхното политическо мнозинство в ЕС. Няколко неща обаче трябва да бъдат припомнени. Ако Полша и Унгария днес са управлявани от нетърпимо консервативно-популистки политически лидери, то в следващи периоди на своето развитие те могат да се окажат под властта на лявоцентристки, социаллиберални правителства.

Това е логиката на демократичния процес, която в Брюксел малко позабравиха. Забравиха я след десетилетия

хегемония на либералната - неолибералната политическа визия,

подчинила всички на своята ортодоксия - от социалдемократи и зелени вляво до християндемократи и конвенционални консерватори вдясно.

Ако днес истеблишмънтът на ЕС е готов да се раздели с Варшава и Будапеща, както го стори с Лондон, то утре може да му се наложи да се сбогува с една Италия на Салвини, с една Чехия, а може би и с една Франция на льо Пен. Ако прекалено разширим вратата за изхода от съюза, след като здраво сме заключили входната врата, рискуваме в стаята да не останат много желаещи. Или, най-вероятно - в стаята ще останат само тези, които няма къде другаде да отидат. Живеем във времена на политическа поляризация и на породените от нея политически страсти. Моля, по-кротко с размаха на отрицанието! По-малко триумфализъм на мнозинството. Повече здрав разум и прагматизъм. Ще бъде жалко да провалим европейския проект заради идеологическото острастяване на когото и да било - пък бил той и с най-големи заслуги за обединена Европа.

Сподели:
Мая Санду номинира финансиста Василе Тофан за премиер

Мая Санду номинира финансиста Василе Тофан за премиер

Консултациите бяха предшествани от оставката на министър-председателя Александру Мунтяну, който заемаше поста в продължение на седем месеца

Христо Грозев: Британските власти не ме предупредиха, че двама от осъдените за шпионаж българи са освободени

Христо Грозев: Британските власти не ме предупредиха, че двама от осъдените за шпионаж българи са освободени

„Логично е да се притеснявам, че хора, които са били част от руска клетка за следене, в момента може би отново са във връзка с тези хора в Москва“

Двама ирански военни са убити при атака срещу Машхад, родния град на Али Хаменей

Двама ирански военни са убити при атака срещу Машхад, родния град на Али Хаменей

Те са били част от подразделенията "Басидж" - паравоенни сили, свързани с Корпуса на гвардейците на Ислямската революция

Коментари (0)