30 Април, 2026

Албанският президент призова народа да свали правителството

Албанският президент призова народа да свали правителството

Илир Мета

Албанският президент Илир Мета призова днес народа да свали лявото правителство, което той обвини в нарушение на конституцията и връзки с организираната престъпност, предаде Асошиейтед прес.

Мета каза на пресконференция, че се надява народът да дойде в столицата Тирана на 2 март, когато той планира да подпише първия си указ срещу "държавния преврат", който извършва правителството срещу съдебната система.

Мета отправи този призив в момент, когато Албания извършва реформи с надеждата да получи зелена светлина за започване на преговори с Европейския съюз.
Президентът каза, че реформата в съдебната система, предприета преди три години, за да изкорени корупцията и да гарантира независимостта на съдиите и прокурорите, се е провалила.

Апелът на Мета очевидно е отговор на действията на управляващата Социалистическа партия на премиера Еди Рама, която започна процедура за отстраняване на президента заради опита му да отложи местните избори миналата година, коментира БТА. 

Преди да поеме поста преди близо три години, Мета беше лидер на Социалистическото движение за интеграция, малка лява партия, която сега е в опозиция. Миналата година той се опита да отложи местните избори с аргумента, че бойкотът на опозиционните партии, които решиха да не участват във вота, го прави недемократичен и поражда риск от граждански конфликт. Опозицията бойкотира изборите, обвинявайки правителството във връзки с организираната престъпност и изборни злоупотреби. Месеци преди изборите тя организира протести, които често преминаваха в насилие и сблъсъци с полицията. 

Избирателната комисия отхвърли решението на Мета и социалистите спечелиха почти във всички общини. 

Очаква се парламентът, доминиран от социалистите, да представи през март доклад, в който вероятно ще поиска отстраняването на Мета.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.