17 Юни, 2026

Али Ахмети: Възможно е бързо споразумение с България, без последствия за езика, идентичността и културата

Али Ахмети: Възможно е бързо споразумение с България, без последствия за езика, идентичността и културата
Али Ахмети

В същото време трябва да има ясни послания, че нямаме териториални претенции към нашите съседи, казва той

Лидерът на Демократическия съюз за интеграция на Северна Македония Али Ахмети днес разговаря със специалния пратеник на македонското правителство за България Владо Бучковски, съобщава БГНЕС. 

ДСИ е част от управляващата коалиция начело с премиера Зоран Заев. Бучковски през изминалата седмица бе на официална визита в София.

"Ахмети и Бучковски обсъдиха прилагането на Договора за добросъседство между Скопие и София, позициите на двете страни, както и най-добрите начини за преодоляване на спора", се казва в официално съобщение на ДСИ.

"Али Ахмети напълно подкрепя интензивния диалог и изрази убеждението си, че е възможно бързо решение, без да има каквито и да са последствия за езика, идентичността и културата, които не са част от спора и преговорите. При изпълнението на договора трябва да се спазва европейският дух, при това без отлагане. В същото време трябва да има ясни послания, че нямаме териториални претенции към нашите съседи", се казва още съобщението от централата на ДСИ.

Сподели:
Повдигнаха обвинение на злосторника, подпалил БГ дипломатически коли

Повдигнаха обвинение на злосторника, подпалил БГ дипломатически коли

По данни на прокуратурата на 15 юни около обяд той е предизвикал пожар пред сградата на българското посолство, с което е застрашил живота и здравето на хора, както и имущество със значителна стойност, грози го 5 години затвор

Новата противобалистична мощ „Фрея“: Съвместна разработка на Украйна и Германия

Новата противобалистична мощ „Фрея“: Съвместна разработка на Украйна и Германия

Hensoldt  и Fire Point, водеща украинска компания за отбрана, произвеждаща доказани в бойни действия безпилотни летателни апарати и ракетни системи за съвременна прецизна война, подписаха меморандум за разбирателство на търговското изложение Eurosatory в Париж

Тръмп блокира ключов пост в разузнаването: Сенатът чака, докато негов човек не получи зелена светлина

Тръмп блокира ключов пост в разузнаването: Сенатът чака, докато негов човек не получи зелена светлина

Президентът на САЩ отложи изслушването на Джей Клейтън за директор на националното разузнаване, настоявайки първо Сенатът да одобри избрания от него наследник на влиятелния прокурорски пост в Ню Йорк

Коментари (0)