17 Юни, 2026

Американският държавен секретар Антъни Блинкън ще посети Украйна

Американският държавен секретар Антъни Блинкън ще посети Украйна
Антъни Блинкен

Той ще препотвърди непоколебимата американска подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна в ситуация на продължаваща руска агресия

Американският държавен секретар Антъни Блинкън ще посети Украйна следващата седмица, за да покаже подкрепа за страната в момент на фона на напрежение между Киев и Москва.

Имаше мащабно струпване на руски сили по украинската граница, а миналата седмица Москва съобщи, че е започнала изтегляне на своите сили, като от Вашингтон заявиха, че следят ситуацията.

По думите на говорителя на Държавния департамент Нед Прайс визитата в сряда и четвъртък ще „препотвърди непоколебимата американска подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна в ситуация на продължаваща руска агресия“.

Блинкън ще се срещне с украинския президент Володимир Зеленски, с външния министър на страната, както и с други официални лица и представители на гражданското общество.

Освен че ще заяви подкрепа, Блинкън също ще повдигне въпроса за корупцията в страната. Именно справянето с корупцията по думите на Държавния департамент е „ключово при подсигуряването на демократичните институции, икономическия просперитет и евроатлантическото бъдеще на Украйна“.

Визитата на Блинкън става на фона на смяна на курса на Белия дом спрямо Русия. Президентът Джо Байдън втвърди тона спрямо руския си колега Владимир Путин, но също работи и за предстояща среща между двамата с надежда за стабилизиране на отношенията.

Сподели:
Г-7 остави Турция извън срещата във Франция, Анкара: Не сме получили покана

Г-7 остави Турция извън срещата във Франция, Анкара: Не сме получили покана

Изявлението на турския външен министър Хакан Фидан идва на фона на активната роля на Турция в дипломатическите усилия, свързани с войната в Украйна

Украйна твърди: ВСУ осуетиха руски планове за настъпление към Запорожие и Днипро

Украйна твърди: ВСУ осуетиха руски планове за настъпление към Запорожие и Днипро

По думите на говорителя на Силите на отбраната срещу украинските сили действат руските групировки „Днепър“ и „Восток“, чиято численост през последните седмици е нараснала до над 213 000 военнослужещи

Удари на Израел в райони на Южен Ливан

Удари на Израел в райони на Южен Ливан

Израелски бойни самолети са атакували района Набатия ал Фаука и източните покрайнини на съседния град Кфар Тебнит.

Коментари (0)