22 Април, 2026

Андрей Ковачев: Турция изнудва ЕС

Андрей Ковачев: Турция изнудва ЕС

Андрей Ковачев

"Ердоган беше притиснат от ситуацията в Северна Сирия. Засега Русия подкрепя режима на Асад. Ердоган се опита да изнудва Европейския съюз, че тези 6 млрд. евро, които обещахме 2016 г., не са изплатени. Но над 4 млрд. евро вече са дадени, другите са в процес на използване", коментира евродепутатът Андрей Ковачев пред БНТ.

Гост по темата беше и евродепутатът Петър Витанов.

"ЕС е готов да даде и повече средства на Турция за хуманитарна помощ, но по никакъв начин няма да допуснат страните членки да се повтори 2015-2016 г. Не трябва да даваме никакъв признак на слабост, че границата може да бъде пропусната. Ако това се случи, ще мотивираме трафикантите на хора".

Андрей Ковачев каза още, че "Фронтекс" има готовност да изпрати допълнителни хора в България и Гърция, както и има предвидени допълнителни средства за охрана на границата, при нужда.

"ЕС плаща за кризи, които не са предизвикани от него. Може би това е по-евтиният вариант, но за съжаление, това не решава проблема. Тук става въпрос за изнудване на ЕС", добави Витанов.

Според Витанов големият проблем е как ЕС предотвратява съществуващи кризи.
Сподели:

Коментари (0)

Разузнаването на Нидерландия: НАТО е на крачка от голяма война с Русия

Разузнаването на Нидерландия: НАТО е на крачка от голяма война с Русия

Отбелязва се, че Москва разработва план за разцепване на Алианса и вече води конкретни приготовления за мащабен сблъсък в Европа

България  в белия списък на Белия дом за НАТО! Тихомълком е подкрепила логистиката на САЩ в Близкия изток

България в белия списък на Белия дом за НАТО! Тихомълком е подкрепила логистиката на САЩ в Близкия изток

Това е пореден знак, че президентът Доналд Тръмп възнамерява да изпълни заплахите си срещу съюзници, които не се съобразяват с желанията му

Заради съмнения в корупция преразглеждат Плана за отбрана на Орбан за 16,2 млрд. евро

Заради съмнения в корупция преразглеждат Плана за отбрана на Орбан за 16,2 млрд. евро

Ревизия на целите и обхвата на плана в съответствие с приоритетите на правителството на Мадяр е възможна, а Европейската комисия се е съгласила да разгледа искането им