23 Декември, 2025

Ангела Меркел призова да се въведе полицейски час в Германия

Ангела Меркел призова да се въведе полицейски час в Германия

Ангела Меркел


Парламентарната опозиция в Бундестага на Германия отхвърли поправките в Закона за епидемиологичната защита, предвиждащи затягане на мерките в борбата с пандемията от коронавирус. Всички опозиционни фракции изтъкнаха различни причини за своето несъгласие с поправките, предложени от федералното правителство на канцлера Ангела Меркел.

Според партията на „зелените”, предложенията не са достатъчно радикални и те самите смятат, че са необходими по сурови мерки. Лявата партия не е готова „да даде карт бланш на федералното правителство” за действия по негово усмотрение, заяви ръководителят на фракцията Дитмар Барш. Според него, в борбата с пандемията властите прилагат много тежки мерки спрямо училищата и детските градини, от които децата страдат. В същото време управляващите се страхуват да предприемат решителни стъпки в областта на икономиката.

Фракцията на Свободната демократическа партия се обяви против поправките за въвеждане на полицейски час от 21:00 до 05:00 часа. Според тях предложението не е конституционно издържано. Освен това то не прави разлика между ваксинираните и лицата, на които все още не им е поставена ваксина, а освен това не отчита епидемиологичната ситуация в отделните региони.

Дяснопопулистката „Алтернатива за Германия” смята, че федералното правителство „се опитва да пробута през задната врата закон за извънредното положение” и планира „безкраен локдаун”.

Канцлерът Ангела Меркел подкрепи пред депутатите въвеждането на полицейски час като част от борбата с третата вълна на коронавирусната епидемия. Предимствата на тази мярка са повече от недостатъците, смята тя. Освен това трябва да се намалят контактите и мобилността на хората. Меркел подчерта нарастващия брой пациенти в отделенията за интензивна терапия в германските болници.

Тя призна, че в Германия текат ожесточени дебати по въпроса за полицейския час.

„Вирусът не прощава половинчати решения и нерешителност – с него не може да се преговаря. Вирусът разбира единствено езика на решителните действия”, заяви канцлерът, опитвайки са да убеди депутатите да одобрят внесеното от правителството предложение за промяна в закона. Целта е да се унифицират различните правила относно ограниченията, които в момента действат в 16-те федерални провинции на Германия.

Междувременно направено проучване показа, че 46% от германците са против въвеждането на полицейски час за борба с коронавируса. В подкрепа на забраната да се излиза от къщи нощно време са се обявили 51% от анкетираните, съобщава БГНЕС като се позовава на "Дойче веле".
Сподели:

Коментари (0)

„Тук решаваме ние!“: Гренландия отвърна на Тръмп след заплахите за сила и анексиране

„Тук решаваме ние!“: Гренландия отвърна на Тръмп след заплахите за сила и анексиране

На фона на заканите от Белия дом със сила да поемат контрола над острова, премиерът Нилсен и лидерите на ЕС обявиха общ фронт в защита на неговия суверенитет

Директорът на АЕЦ "Чернобил" алармира за ядрена заплаха, ако Русия отново удари централата

Директорът на АЕЦ "Чернобил" алармира за ядрена заплаха, ако Русия отново удари централата

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) вече обяви, че тя е „загубила основните си функции за безопасност“ след руски удар по централата

Финландският президент: Остават най-трудните 5% от примирието между Украйна и Русия

Финландският президент: Остават най-трудните 5% от примирието между Украйна и Русия

По думите на Александър Стуб по време на преговорите е бил постигнат значителен напредък благодарение на санкции и дипломатическите усилия на САЩ