16 Март, 2026

Антикомунистически протести се надигат в цял Китай: Оставка, Си Дзинпин!

Антикомунистически протести се надигат в цял Китай: Оставка, Си Дзинпин!

Си Дзинпин

"Отиди си, комунистическа партия!"

В цял Китай избухват протести, включително в университети и в Шанхай, където стотици скандират "Оставка, Си Дзинпин! Отиди си, комунистическа партия!", предаде Би Би Си.

Припомняма, при смъртоносен пожар в жилищен блок в крайния западен регион на страната Синдзян загинаха 10 души, а девет бяха ранени. Изглежда инцидента е подхранил гнева на хората, тъй като се появи видео, което според Би Би Си изглежда подсказва, че локдаун мерките са забавили достъпа на пожарникарите до жертвите.

На някои видеоклипове в социалните мрежи се вижда как хората пеят националния химн на Китай и Интернационала, докато държат плакати срещу изключително строгите ковид мерки на Пекин.

Видеоклипове, широко разпространени в китайските социални медии, показват стотици хора в центъра на Шанхай в събота, които палят свещи в знак на траур за загиналите при пожара в Синдзян.

По-късно тълпата държи празни бели листове и скандира: "Нуждаем се от човешки права, нуждаем се от свобода".

Протести избухнаха и в столицата Пекин. Един от студентите в престижния Пекински университет е разказал пред Си Ен Ен, че когато пристигнал на мястото на протеста, там имало около 100 студенти. Охранителите пък използвали якета, за да покрият протестен лозунг, изписан на стената.

Студентът казва, че по-късно охранителите са покрили лозунга с черна боя. В източния град Нанкин десетки студенти от Комуникационния университет на Китай се събраха, за да почетат паметта на загиналите при пожара в Синдзян. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Иран е възобновил пряк канал за връзка със САЩ

Отбелязва се, че Аракчи е изпратил на Уиткоф текстови съобщения, в които става дума за прекратяване на войната.

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

Германия: Няма да участваме във военни действия в Близкия изток

„Какво очаква Доналд Тръмп от няколко европейски фрегати в Ормузкия проток, което мощният американски флот не може да направи сам?“, попита Писториус

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Цяла Куба е без ток след срив на националната електрическа мрежа

Куба остана без ток след пълен срив на електроенергийната мрежа. Масовите прекъсвания на електрозахранването предизвикаха протести и изостриха икономическата криза на острова.