6 Февруари, 2026

ARD: Имало е опит руският убиец на Хагонашвили да бъде ликвидиран в затвора

ARD: Имало е опит руският убиец на Хагонашвили да бъде ликвидиран в затвора

"Вадим Соколов"-Вадим Красиков

Германия обвинява Кремъл за убийството на чеченския опозиционер Зелимхан Хагонашвили на нейна територия

Руският гражданин "Вадим Соколов", арестуван по обвинение за убийството на грузинския гражданин Зелмихан Хангошвили в Берлин, е заплашен от физическа ликвидация, независимо, че се намира под охрана.

Федералното разузнаване на Германия е получило информация, че руските спецслужби ще опитат да ликвидират "Соколов" и затова е преместила обвиняемия на място, което се пази в тайна, съобщава германската телевизия ARD.

"По информация на Die Zeit, няколко дни след убийството той е посетен в ареста от двама руски дипломати. Руснаците представили дипломатически паспорти и провели дълга беседа със "Соколов". Тъй като разговорът е протекъл без наблюдение, съгласно Виенската конвенция, не е известно какво са казали дипломатите на убиеца", пише Холгер Щарк, който отбелязва, че така "бърза и интензивна дипломатическа помощ е необичайна".

Обвиняемият до момента не е дал никакви показания пред следствието, както и не дава никаква информация за своята самоличност.

Установено е, че руският му паспорт е на фалшиво име, като под името "Вадим Соколов" се крие бившият служител в МВР Вадим Красиков, осъждан за други убийства в Русия.

Името му фигурира в делата за убийствата на генералния директор на отбранителното предприятие "Алмаз-Антей" Игор Климов, застрелян през юни 2003 година и на собственичката на "Проммашинструмент" Елена Нещерет, убита с нож във входа на дома и през същата година.

"След освобождаването му, му е издаден истински руски паспорт на името Вадим Соколов, което най-вероятно е прикритие. Няколко дни по-късно той използва паспорта, за да подаде молба във френското посолство в Москва за получаване на шенгенска виза, което му позволява да пътува свободно в страните от ЕС. Исински паспорт на измислено име може да бъде издаден само от официалните руски власти", коментира източникът на изданието.

"Соколов" заминава със самолет за Париж, а оттам във Варшава, където прекарва няколко дни, където наел стая в хотел и оставил целия си багаж там. След това се отправя към Берлин. На 23 август той причаква Хангошвили и го прострелва два пъти в главата с пистолет със заглушител. След това се преоблякъл в близките храсти, хвърлил оръжието и опитал да избяга от местопрестъплението, с намерение да се върне в Полша".

Превод: Faktor.bg


Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Предотвратих ядрена война между Русия и Украйна

Тръмп: Предотвратих ядрена война между Русия и Украйна

По думите му вместо удължаване на договора СНВ-III трябва да бъде разработен нов договор, който да действа „още дълги години в бъдеще

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Орбан реагира бързо на думите на Тръмп, като написа във Facebook: „Благодаря ви, г-н президент!“

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф заяви по-рано, че тристранните преговори с Русия и Украйна са били конструктивни и ще продължат през следващите седмици