5 Декември, 2025

Австрия разследва шпионаж в полза на Русия в службата си за сигурност

Австрия разследва шпионаж в полза на Русия в службата си за сигурност

Егисто От, снимка: The Insider

Австрийският канцлер Карл Нехамер свика следващата седмица Съвета за национална сигурност заради подозрения, че бивши високопоставени служители на службата за сигурност за шпионирали за Русия.

Според журналистическо разследване на австрийското издание "Фалтер" и на "Шпигел" в Германия арестуваният вече бивш служител на австрийската служба за вътрешна сигурност Егисто От заедно с бившия ръководител на отдел в службата Мартин Вайс са били във връзка с укриващия се бивш член на борда на директорите на "Уайъркард" Ян Марсалек.

Смята се, че двамата са съдействали на укриващия се в Русия мениджър за създаването на работеща в интерес на Русия шпионска клетка в рамките на австрийските служби.

От и Вайс са набавяли информация за Марсалек, за когото има подозрения, че от години е работел за Русия.

Според германското списание "Шпигел", цитирано от БНР, информацията е била за журналисти, живеещи в Европа, в това число за разследващия журналист Христо Грозев, който работеше от Виена, но бе принуден да напусне австрийската столица след разкритията му около опита за отравяне на руския опозиционер Алексей Навални.

Канцлерът Нехамер определи обвиненията в шпионаж като "сериозни" и те трябва да бъдат изяснени. "Трябва да предотвратим възможността руски шпионски мрежи да застрашават Австрия", добави той.
Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“