В Украйна е издадена заповед за арест, САЩ искат екстрадицията му заради корупция
"Австрийският канцлер Себастиан Курц е използвал частния самолет на украинския олигарх Дмитрий Фирташ, но "чувствителният" момент е в това, че собственикът на самолета се намира във Виена и се бори против екстрадирането си в САЩ", пише германското списание Der Spiegel.
"В началото на март австрийският канцлер беше на кратко посещение в Израел и се върнал с частен самолет. По информация на онлайн изданието Zack Zack, той е собственост на олигарха Дмитрий Фирташ, който има много добри връзки в политическите кръгове във Виена", се казва в статията.
"Бизнесменът е роден в Украйна, където вече няколко десетилетия се ползва със славата на опитен сив кардинал. От няколко години той живее във Виена, защото в Украйна го заплашва арест. В същото време САЩ също настояват за екстрадицията му, заради разследване в корупция, както и защото смятат, че той е ключова фигура в газовите сделки, които десетилетия са сключвани между Украйна и Русия", пише в статията.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
"Хамас" потвърди смъртта на военния си лидер Ода - вероятно последният от висшия съвет на "Изедин ал Касам"
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Ода е ръководил разузнавателното подразделение на "Хамас" по време на атаките на 7 октомври 2023 г.
Украйна въвежда „логистически локдаун“ за руската армия: Фьодоров разкри подробности
Още това лято руската армия трябва да усети „логистически локдаун“ благодарение на засилените удари със сре
YouTube започва да обозначава автоматично видеоклиповете, генерирани с AI
Аторите ще могат да оспорват поставените етикети, ако смятат, че съдържанието им е неправилно обозначено като генерирано с AI