Азербайджан изпрати дипломатическа нота до Русия относно "незаконната експлоатация" на природните ресурси в Карабах, предаде „Йени шафак“.
Министерството на външните работи на Азербайджан заяви, че Баку многократно е отправял призиви към руския мироопазващ контингент в региона да предотврати "незаконната експлоатация" на природните ресурси и да спре отрицателното ѝ въздействие върху околната среда.
"Според информацията, получена от Азербайджан, се наблюдава незаконна експлоатация и разграбване на природни ресурси ..., особено в златната мина "Kyzylbulag" и медна мина "Demirli"," се казва в изявление.
"В съответствие с постигнатото споразумение тя отново беше призована да осигури на представителите на Азербайджан безпрепятствен достъп до посочените мини."
В нотата се отбелязва, че са проведени преговори между двете страни и е постигнато споразумение в събота. Въпреки това на официалните лица от Баку е било попречено да посетят района.
"Поради факта, че руският мироопазващ контингент не предприе никакви действия, предварително планирана акция от страна на местните жители попречи на проверката", се казва в него.
"Недопустимо е да се възпрепятства такова пътуване или да се поставят каквито и да било условия", се допълва в изявлението, цитирано от БГНЕС
Още от Свят
Иран отново предяви претенции за контрол върху Ормузкия проток
"Безопасното преминаване през Ормузкия проток не може да бъде гарантирано без координация с Иран", заяви заместник-министърът на външните работи Казем Гарибабади
Тръмп заплаши европейски държави със 100% мита заради данъка върху цифровите услуги
По думите му, действащите търговски споразумения ще бъдат обезсилени.
Над 50 000 души са в неизвестност след бедстието във Венецуела
Ръководителят на хуманитарните операции на ООН Том Флетчър. предупреди, че броят на жертвите вероятно ще „нарасне значително“