24 Ноември, 2024

Байдън кани 110 държави на виртуална среща на върха за демокрацията

Байдън кани 110 държави на виртуална среща на върха за демокрацията

Джо Байдън

Президентът на САЩ Джо Байдън е поканил около 110 държави на виртуална среща на върха по въпросите на демокрацията през декември. Сред тях са както основни западни съюзници, така и Ирак, Индия и Пакистан, според списък, публикуван на уебсайта на Държавния департамент.

Китай, основният съперник на Съединените щати, не е поканен, докато Тайван е поканен - ход, който рискува да разгневи Пекин. Турция, която също като САЩ е член на НАТО, също липсва в списъка на участниците.

От страните от Близкия изток само Израел и Ирак ще участват в онлайн конференцията, насрочена за 9-10 декември.

Традиционните арабски съюзници на САЩ - Египет, Саудитска Арабия, Йордания, Катар и Обединените арабски емирства не са поканени.

Байдън покани Бразилия, въпреки че нейният крайно десен президент Болсонаро е критикуван, че има авторитарни наклонности и е твърд поддръжник на Доналд Тръмп.

От държавите в Европа Полша беше поканена на срещата на върха въпреки постоянното напрежение с Европейския съюз заради спазването на правата на човека. Унгария, водена от твърдолинейния националистически министър-председател Виктор Орбан не е сред поканените.

В Африка сред страните в списъка на участниците са Демократична република Конго, ЮАР, Нигерия и Нигер.

При обявяването на целите на срещата от Белия дом заявиха, че форумът ще "активизира ангажиментите и инициативите в три основни теми: защита срещу авторитаризма, борба с корупцията и насърчаване на зачитането на правата на човека"./БГНЕС, АФП
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.