19 Март, 2026

Байдън заминава на близкоизточна обиколка

Байдън заминава на близкоизточна обиколка

Джо Байдън


Американският президент Джо Байдън ще бъде на обиколка в Близкия изток от 13 до 16 юли.

Обиколката му ще започне от Израел, като след това планира да се срещне с палестински лидери на Западния бряг, преди да се отправи към саудитския град Джеда за разговори с престолонаследника Мохамед бин Салман и други арабски лидери, събрани за регионална среща на върха. За някои директния полет на президента от Тел Авив до Джеда е сигнал за  напредъка в отношенията между Саудитска Арабия и Израел.

Разбира се критиците не пропуснаха да осъдят решението за среща между Байдън и Мохамед бин Салман след бруталното убийство в Истанбул на живеещия в изгнание саудитски журналист Джамал Хашоги през 2018 г.

Според наблюдателите обаче в момент, когато Израел и някои арабски  страни показват готовност да работят заедно и обмислят сътрудничество за да изолират Иран, Байдън също се опитва да намери по-добър подход в политиката си за Близкия изток. 

В момента той повече от всякога има нужда от богатите на петрол арабски държави, включително и Саудитска Арабия, за да успее да намали цените на горивата и да се справи в някаква степен с вътрешните проблеми на САЩ.
Сподели:

Коментари (0)

На Украйна беше предаден уникален танк „Леопард“: появи се негова снимка

На Украйна беше предаден уникален танк „Леопард“: появи се негова снимка

Съгласно спецификацията, ъгълът на максимално повдигане на оръдието Cockerill HP в кулата Cockerill 3105 достига рекордните за танковете +42°

Зеленски обяви възобновяване на мирните преговори след паузата заради Иран

Зеленски обяви възобновяване на мирните преговори след паузата заради Иран

"Украинската делегация – именно политическата част от преговорната група – вече е на път, тази събота очакваме срещи в Съединените американски щати“, съобщи държавният глава

Израел и Иран засилиха ударите си по енергийна инфраструктура

Израел и Иран засилиха ударите си по енергийна инфраструктура

Някои експерти са на мнение, че целта на израелския удар е да се поставят иранските лидери под натиск, като се направят условията за живот в Ислямската република непоносими за населението