19 Май, 2026

Беларус: Десетки хиляди са обградили резиденцията на Лукашенко

Беларус: Десетки хиляди са обградили резиденцията на Лукашенко

Десетки хиляди протестиращи срещу обявената победа на беларуския лидер Александър Лукашенко в изборите на 9 август опитаха да се добрижат до президентската резиденция в Минск.

Специалните полицейски части ОМОН отцепиха сградата и препречиха пътя на участниците в шествието. Бойци от силовите структури поставиха водни оръдия край входа на резиденцията и слагат заграждения, съобщи БТА.

Пред отцеплението е разпъната бодлива тел. Колоната протестиращи достига 2 километра. Край резиденцията демонстранти скандират "Излез" и "Колко струва съвестта".

Няколко хиляди демонстранти, чийто път също бе препречен от ОМОН, скандират антиправителствени лозунги на столичния булевард "Независимост".

Нови протестиращи прииждат към центъра на Минск. В градския център днес има проблеми с мобилния интернет и връзката. Беларуският оператор А1 съобщи, че пропускателната способност на мобилния интернет е намалена по нареждане на властите. Това влошава качеството на услугата или я прави недостъпна, се казва в съобщението.

Общо в днешния протест в Минск срещу Александър Лукашенко участват над 100 000 души - повече, отколкото през предходните уикенди, информират от място кореспонденти на Франс прес.

Демонстрантите викат "На съд!" и "Колко ви плащат?" срещу бойците от беларуските силови структури, разположени в столицата, снабдени с водни оръдия и бронирани коли.

ТАСС информира за десетина бронетранспортьора наоколо. Движението по булеварда, водещ към сградата, е затворено, съобщиха АФП и ТАСС. В района има проблеми с мобилния интернет.

Метростанциите също са заобиколени с бодлива тел и прегради. Има и съобщения за сблъсъци между полицията и протестиращи в град Гродно.

Задържани бяха и репортери на чуждестранни издания, а на някои от тях бяха отнети акредитациите.

Сподели:

Коментари (0)

Отмениха участие на путиниста Вадим Репин в Унгария

Отмениха участие на путиниста Вадим Репин в Унгария

Бил е поканен като гост-изпълнител в грандиозен концерт, отбелязващ Деня на националното единство - заменен е от млад унгарски цигулар

Съдът в Оукланд отхвърли иска на Илон Мъск срещу OpenAI

Съдът в Оукланд отхвърли иска на Илон Мъск срещу OpenAI

Съдебното жури прие, че претенциите на Мъск погасени по давност, като отхвърли основните аргументи на милиардера

Президентът на Куба: Военна атака на САЩ ще предизвика кървава баня с неизчислими последици

Президентът на Куба: Военна атака на САЩ ще предизвика кървава баня с неизчислими последици

По думите му, Куба „вече е подложена на многостранна агресия от страна на САЩ“