В страната не е обявено официално военно положение
Руският президент Владимир Путин подписа днес указ, по силата на който компании, неизпълнили в срок дадените им от държавата военни поръчки, могат да бъдат поставяни под "външна администрация", предаде Ройтерс.
Указът на практика поставя руската икономика на военновременни основи, макар и официално военно положение в страната да не е обявено, освен в частично или напълно окупираните украински Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области, посочва агенцията.
По силата на указа на президента министерството на икономиката има пълното право да отстранява управата на всяка неизпълнила навреме поръчките компания и да назначава на нейно място нова външна администрация.
През октомври Путин наложи военно положение в окупираните зони на Украйна, но се въздържа да стори същото и в самата Русия. Икономиката на страната обаче все повече минава във военновременен режим, като фабрики и заводи работят на три смени, за да осигурят нужните на армията, опитваща се да окупира големи части от Украйна, материали и продоволствие.
Новият указ ще се прилага спрямо компании, които "нарушават задълженията си по договори с държавата, включително и не вземат мерки, за да гарантират навременните доставки", се посочва в документа.
Още от Свят
FT: След ударите на ВСУ руските НПЗ остават потопени в мрак с месеци
Например в завода в Туапсе, който беше атакуван два пъти, в резултат на ударите са унищожени над десет големи и средни резервоара с общ капацитет около 80 000 кубически метра.
Бивш шеф на полското разузнаване: Събудете се, руската ракета падна на 35 км от военен завод в Полша
"Страната трябва да бъде управлявана от хора, способни да вземат дори трудни решения, а не да се крият и да прикриват бездействието си с красиви думи“
Русия включи и собственика на Телеграм Павел Дуров в списъка "на терористите"
В Русия това приложение е едно от най-популярните, използвано както от обикновените граждани, така и от публичните власти, включително от Кремъл